შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელთან პიტერ ვიბლერთან.
სახელმწიფო მინისტრმა USAID-ის მისიის ხელმძღვანელს მადლობა გადაუხადა აპარატის ორივე მიმართულებით - შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მტკიცე მხარდაჭერისა და განხორციელების პროცესში აღმოჩენილი დახმარებისთვის. ხაზი გაესვა საქართველოში მიმდინარე პროექტების, ასევე 2020-2025 წლების ქვეყნის განვითარების სტრატეგიის განხორციელების მნიშვნელობას.
მხარეებმა იმსჯელეს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ მოსახლეობას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებულ თანამშრობლობისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად. პიტერ ვიბლერი მიესალმა ამ კუთხით აპარატის მიერ შემუშავებულ ახალ ინიციატივებს და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში სახელმწიფო მინისტრს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030წწ. ახალი სახელმწიფო სტრატეგიის თაობაზე, რომლის დამტკიცება მთავრობის მიერ უახლოეს პერიოდში იგეგმება, და აღნიშნა სტრატეგიის განხორციელების ფარგლებში ქალების გაძლიერებისა და ახალგაზრდების მხარდაჭერის მნიშვნელობა.
მხარეები აპარატის საქმიანობის ორივე მიმართულებით შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с главой миссии Агентства США по международному развитию (USAID) Питером Виблером.
Теа Ахвледиани поблагодарила Главу Миссии за его решительную поддержку Политики примирения и вовлеченности, а также Политики гражданского равноправия и интеграции. Была подчеркнута важность текущих проектов в Грузии, а также реализация стратегии развития страны на 2020-2025 годы.
Стороны обсудили результаты, достигнутые в рамках мирной политики Грузии и планы на будущее, которые направленны на улучшение социально-экономических условий населения, проживающего на оккупированных территориях, а также на восстановление сотрудничества и доверия между искусственно разделенными обществами. Питер Веблер приветствовал новые инициативы, разработанные Аппаратом, и заверил в своей полной поддержке в процессе мирного урегулирования конфликта.
На встрече госминистр также рассказала о новой государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, которую планируется утвердить в ближайшее время, и отметила важность поддержки женщин и молодежи в ее реализации.