ქალთა ახალშექმნილი საკონსულტაციო პლატფორმის პირველი შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ,,ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე“ ახალშექმნილი საკონსულტაციო პლატფორმის პირველი შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა საკონსულტაციო პლატფორმის შექმნის მიზნებსა და ამოცანებზე ისაუბრა. ხაზგასმით აღინიშნა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში ქალთა ორგანიზაციების და კონფლიქტით დაზარალებული ქალების როლისა და ჩართულობის გაღრმავების, ასევე მათი გამოწვევებისა და საჭიროებების გათვალისწინების აუცილებლობა. აღნიშნულ კონტექსტში, განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში მცხოვრები ქალების ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა, რომელიც მნიშვნელოვნად დამძიმდა გამყოფი ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული მკაცრი შეზღუდვების და ე.წ. გადასასვლელების ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად.
თეა ახვლედიანმა პლატფორმის მონაწილეებს 2010 წელს დამტკიცებული ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ სახელმწიფო სტრატეგიის „ჩართულობა თანამშრომლობის გზით“ და თანმდევი სამოქმედო გეგმის სტრატეგიულ გადახედვის დაწყებასთან დაკავშირებული ინიციატივა გააცნო და ხაზი გაუსვა ამ პროცესში მათი აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას.
სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა დადებითად შეაფასეს აპარატში მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე საკონსულტაციო პლატფორმის შექმნა და ჩართულობის სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის ინიციატივა. მათ ამ და სხვა მიმართულებებით სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნა გამოთქვეს.
საკონსულტაციო პლატფორმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციებით გათვალისწინებული ვალდებულებების ეფექტიანი განხორციელებისა და სამშვიდობო პროცესში ქალთა ჩართულობის გაძლიერების მიზნით შეიქმნა. პლატფორმა კონფლიქტით დაზარალებულ ქალთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელ ქალბატონებს აერთიანებს; მის მუშაობაში, მოწვეული სტუმრის სტატუსით, ასევე მონაწილეობს გაერო-ს ქალთა ორგანიზაცია.
„მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ჩართულობის და როლის გაზრდა, ნდობის აღდგენის პროცესში მათი მონაწილეობა, ქალთა გაძლიერება და მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად მათ წინაშე არსებული გამოწვევების დაძლევა, შერიგების პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენი ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. სწორედ ამ მიზნებისთვის დღევანდელ შეხვედრაზე სამოქალაქო საზოგადოების, ქალთა ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, ჩვენ ვიმსჯელეთ ჩვენი ერთობლივი საქმიანობის გაძლიერების და სამომავლო თანამშრომლობის კონკრეტულ გზებსა და ხედვებზე. სახელმწიფო მინისტრის აღნიშნული ინიციატივა საკონსულტაციო პლატფორმის შექმნასთან დაკავშირებით, ასევე ეხმიანება ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციებით ჩვენს მიერ აღებული ვალდებულებების სათანადო აღსრულების ამოცანას“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела первое заседание недавно созданной консультативной платформы для женщин «Женщины, мир и безопасность - консультативная платформа для повышения эффективности участия женщин в процессе миростроительства».
На встрече Теа Ахвледиани рассказала о целях и задачах создания консультативной платформы. Была подчеркнута необходимость усиления роли и участия женских организаций и женщин, пострадавших от конфликта, в процессе мирного разрешения конфликта и укрепления доверия. Обсуждалось гуманитарное и правовое положение женщин, проживающих в оккупированных регионах Грузии и в пострадавших от конфликта селах, которое было значительно усугублено установкой колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линии, строгими ограничениями на свободное передвижение и длительным закрытием пропускных пунктов.
Госминистр познакомила участников платформы с инициативой о пересмотре разработанной в 2010 году государственной стратегии относительно оккупированных территорий «Вовлечение путем сотрудничества» и подчеркнула важность их активного участия в этом процессе.
Представители гражданского общества высоко оценили создание консультативной платформы по усилению эффективного участия женщин в процессе миростроительства. Они выразили готовность продолжить тесное сотрудничество с Аппаратом госминистра в этих и других сферах.
Консультативная платформа была создана по инициативе Аппарата госминистра для эффективного выполнения обязательств в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН и для более активного участия женщин в мирном процессе. Платформа объединяет представителей неправительственных организаций, занимающихся вопросами женщин, пострадавших от конфликта.
«Расширение участия и роли женщин в процессе миростроительства, их участие в укреплении доверия, расширение прав и возможностей женщин и преодоление проблем, с которыми они сталкиваются в результате продолжающейся оккупации, являются одними из наших главных приоритетов в нашей политике примирения. Именно для этих целей на сегодняшней встрече мы обсудили конкретные пути и видения для укрепления нашей совместной деятельности и будущего сотрудничества. Инициатива о создании консультативной платформы также отвечает задаче надлежащего выполнения наших обязательств по резолюциям Совета Безопасности ООН», - заявила Теа Ахвледиани.