შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში ეუთოს გენერალური მდივანის ჰელგა მარია შმიდის ვიზიტის ფარგლებში გამყოფი ხაზის სოფელ ციცაგიაანთკარს სტუმრობდა. თეა ახვლედიანი ჰელგა მარია შმიდთან და საქართველოში აშშ-ს ელჩთან კელი დეგნანთან ერთად ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა და გამყოფი ხაზის სოფლებში ომით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე საპასუხოდ განხორციელებული პროექტებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრა. ციცაგიაანთკარში ახალი წყლის სისტემა მოეწყო, რომელიც 144 ოჯახს სუფთა სასმელი წყლით უზრუნველყოფს.
სახელმწიფო მინისტრმა საერთაშორისო პარტნიორებს თანადგომისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ეს მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ ადასტურებს ოკუპაციის თანმდევი შედეგების და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის წინაშე არსებული გამოწვევების აქტუალობას საერთაშორისო დღის წესრიგში. პროექტი გორის მუნიციპალიტეტმა, ევროპისევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (ეუთო) და USAID-ის პროექტ „ზრდა“-ს მხარდაჭერით განახორციელა.
პროექტის გახსნის ცერემონიალს სახელმწიფო მინისტრთან თეა ახვლედიანთან ერთად, დაესწრნენ ეუთოს გენერალური მდივანი ჰელგა მარია შმიდი, აშშ-ს ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი, იტალიის ელჩი საქართველოში ენრიკო ვალვო, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი, შიდა ქართლის გუბერნატორი ვალერიან მჭედლიძე და გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი.
„ეუთოს გენერალური მდივნის ვიზიტი საქართველოში არის ნათელი დადასტურება იმისა, რომ ეუთო უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს სამშვიდობო პროცესში და მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს საქართველოში ომით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებაში და ამ პროცესში ჩვენს მხარდაჭერაში. ქალბატონი ჰელგა შმიდი პირადად ეწვია საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ციცაგიაანთკარს ამერიკის შეერთებული შტატებისა და იტალიის ელჩებთან ერთად, სადაც მათი მხარდაჭერით განხორციელდა სასმელი წყლის სისტემის მოწყობის პროექტი, რომელიც მოგეხსენებათ 144 ოჯახს უწყვეტად მიაწოდებს წყალს, რაც არის უმნიშვნელოვანესი ცხოვრების ხარისხის და მათი ჯანმრთელობის გაუმჯობესებისთვის. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ეს მხარდაჭერა, ეს კონსოლიდაცია, ნიშნავს და მეტყველებს იმაზე, რომ საქართველოში ოკუპაციის თანმდევი შედეგები, ისევე როგორც ომით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა და მათ წინაშე არსებული საჭიროებები ძალიან აქტუალურია საერთაშორისო დღის წესრიგში. თავის მხრივ საქართველოს ხელისუფლება, ინტენსიურად განაგრძობს მუშაობას, რათა კონფლიქტის სრულმასშტაბიან პოლიტიკურ გადაწყვეტამდე, მოხდეს ომით დაშორებული ადამიანების დაახლოება და შერიგება, მათი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება. ამ კუთხით 2013 წლიდან მოქმედებს სამთავრობო უწყებათშორისი კომისია, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატი თანათავმჯდომარეობს ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან ერთად და ამ კომისიის ფარგლებში ვახორციელებთ მოსახლეობის საჭიროებების საპასუხოდ ისეთ პროგრამებს, ისეთ სფეროებში როგორებიცაა: ინფრასტურქტურა, ჯანდაცვა, განათლება, სოციალური პროგრამები, რაც აუცილებლად განხორციელდება მომავალშიც და ჩვენ გვჯერა, რომ ამგვარი კონსოლიდირებული, ერთიანი მიდგომით აუცილებლად შევძლებთ, რომ დავძლიოთ ჩვენ წინაშე არსებული გამოწვევები და მივაღწიოთ ინკლუზიური მშვიდობის მშენებლობას“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила село Цицагианткари возле оккупационной линии в рамках визита генсека ОБСЕ Хельги Марии Шмид в Грузию. Теа Ахвледиани вместе с Хельгой Марией Шмид и послом США в Грузии Келли Дегнан встретились с местными жителями, чтобы обсудить проекты и планы на будущее по удовлетворению потребностей пострадавшего от войны населения. В Цицагианткари была установлена новая система водоснабжения, обеспечивающая чистой питьевой водой 144 семьи.
Госминистр поблагодарила международных партнеров за их поддержку и отметила, что актуальность оккупации занимает важное место в международной повестке дня. Проект был реализован муниципалитетом Гори при поддержке Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Проекта USAID «Рост».
В церемонии открытия проекта вместе с Теей Ахвледиани приняли участие генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Мария Шмидт, посол США в Грузии Келли Дегнан, посол Италии в Грузии Энрико Вальво, замминистра регионального развития и инфраструктуры Мзия Гиоргобиани, губернатор Шида Картли Валериан Мчедлидзе и мэр Гори Константин Тавзарашвили.
«Визит Генерального секретаря в Грузию является четким подтверждением того, что ОБСЕ играет ключевую роль в мирном процессе и вносит значительный вклад в улучшение положения пострадавшего от войны населения и поддерживает нас в этом процессе. Хельга Шмид лично посетила Цицагианткари вместе с послами США и Италии, где при их поддержке реализован проект системы питьевого водоснабжения, который, как вы знаете, будет непрерывно снабжать водой 144 семьи, что крайне важно для улучшения качества их жизни и здоровья. Эта поддержка, эта консолидация означает и указывает на то, что последствия оккупации в Грузии, а также правовой статус пострадавшего от войны населения и потребности, с которыми они сталкиваются, очень важны для международного сообщества. Со своей стороны, грузинское правительство продолжает интенсивно работать, чтобы сблизить и примирить разделенные войной общества и улучшить их социально-экономическое положение до полномасштабного политического урегулирования конфликта. В связи с этим с 2013 года действует Межправительственная комиссия под председательством Аппарата госминистра совместно с Министерством инфраструктуры, и в рамках этой комиссии мы реализуем программы в таких областях, как инфраструктура, здравоохранение, образование. Мы верим, что с таким консолидированным, единым подходом мы обязательно сможем преодолеть стоящие перед нами вызовы и добиться мирного урегулирования конфликта», - заявила Теа Ахвледиани.