თეა ახვლედიანი: სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობითა და კოორდინაციით, დაიწყო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვა
"ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, დეოკუპაციის ძალისხმევასთან ერთად, ჩვენ ახალი ინიციატივებითა და ქმედითი ნაბიჯებით კიდევ უფრო გავაძლიერებთ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკას. ჩვენი ერთ-ერთი სტრატეგიული მიზანია შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევა დიალოგის გაძლიერების, ნდობის მშენებლობის და ჩართულობის პროცესის გააქტიურებით; კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, მაშინაც კი როდესაც მიმდინარე ოკუპაციის გამო საქართველოს ხელისუფლებას შეზღუდული აქვს წვდომა ჩვენს ორ რეგიონზე ჩვენი მიზანია ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფა და მათთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივის შექმნა, სხვადასხვა პროგრამებზე, სერვისებზე, ევროინტეგრაციის სიკეთეებსა და შესაძლებლობებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა, რითაც სარგებლობს დღესდღეობით დანარჩენი საქართველოს მოსახლეობა.
ჩართულობის პოლიტიკა ეფუძნება 2010 წელს მიღებულ სახელმწიფო სტრატეგიას, რომელიც აღარ მოდის შესაბამისობაში დღევანდელ რეალობასთან და სრულად ვეღარ პასუხობს არსებულ საჭიროებებს. სწორედ ამიტომ, ახელმწიფო მინისტრის აპარატმა განაახლა სამთავრობო კომისია და შესაბამისს სამთავრობო უწყებებთან თანამშრომლობით დაიწყო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი. აღსანიშნავია, რომ ეს პროცესი ფართო საზოგადოებრივი და საერთაშორისო ჩართულობით განხორციელდება. შედეგად, წლის ბოლოსთვის შემუშავდება განახლებული დოკუმენტი, რომელიც დაეფუძნება მიღწეული შედეგების შეფასებას, ჯეროვნად ასახავს გამოწვევებსა და საჭიროებებზე მორგებულ ახლებურ მიდგომებს, და შექმნის ახალ შესაძლებლობებს.
მოგეხსენებათ, რუსეთის მიერ წარმოებული ჰიბრიდული ომი და მიზანმიმართული პროპაგანდა, მათ შორის, ემსახურება ქართულ-აფხაზურ და ქართულ-ოსურ საზოგადოებებს შორის გაუცხოების გაღრმავებას, ასევე ოკუპირებულ რეგიონებში ანტიქართული და ანტიდასავლური განწყობების დანერგვას, რომელთა დასაძლევად, ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტია დეზინფორმაციასთან ბრძოლის გზით, ხელოვნურად შექმნილი სტერეოტიპების დამსხვრევა. ამისათვის, მიმდინარე საქმიანობასთან ერთად, ასევე დაწყებულია მუშაობა შემდგომ, შემდგომ კონკრეტულ ქმედებათა გეგმაზე.
ქალები არა მარტო განსაკუთრებულად მოწყვლად ჯგუფს წარმოადგენენ შეიარაღებული კონფლიქტების დროს და მისი შედეგების გათვალისწინებით, არამედ მათ ასევე გამორჩეული როლი აკისრიათ კონფლიქტის პრევენციის და ზოგადად სამშვიდობო პროცესებში. ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების მიმართულებით ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად, ჩვენთვის განსაკუთრებით პრიორიტეტულია კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში ქალთა როლისა და ჩართულობის გაძლიერება, ისევე როგორც კონფლიქტით დაზარალებული ქალების საჭიროებების გამოვლენა და მათზე სათანადო რეაგირების უზრუნველყოფა. ამ მიზნით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით შეიქმნა ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმა, რომლის ფარგლებშიც, შესაბამის პარტნიორ ორგანიზაციებთან ინტენსიური თანამშრომლობით გავაძლიერებთ ძალისხმევას ამ მიმართულებით დასახული მიზნების მისაღწევადაც.
ამასთან, ჩვენ შევქმენით შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საბჭო, რათა სამოქალაქო საზოგადოების და პროფესიონალ ექსპერტთა მონაწილეობით დაიგეგმოს შემდგომი ნაბიჯები და ქმედებები." - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Теа Ахвледиани: Под руководством и при координации Аппарата государственного министра был начат процесс пересмотра политики примирения и вовлеченности
В рамках единого государственного подхода, наряду с усилиями по деоккупации, мы и дальше будем укреплять политику примирения и вовлеченности новыми инициативами и эффективными шагами. Одна из наших стратегических целей - добиться существенного прогресса в процессе примирения за счет усиления диалога и укрепления доверия. До полного урегулирования конфликта, даже когда правительство Грузии имеет ограниченный доступ к нашим двум регионам из-за текущей оккупации, наша цель - обеспечить благополучие людей, живущих в оккупированных регионах, и создать для них лучшее будущее.
Политика вовлеченности основана на принятой в 2010 году государственной стратегии, которая больше не соответствует нынешней реальности и не может полностью удовлетворить существующие потребности. Вот почему Аппарат госминистра возобновил работу правительственной комиссии и в сотрудничестве с соответствующими государственными ведомствами приступил к процессу пересмотра политики примирения и вовлеченности. Следует отметить, что этот процесс будет осуществляться при широком участии общественности и международного сообщества. В результате к концу года будет разработан обновленный документ, основанный на оценке достигнутых результатов, должным образом отражающий новые подходы, адаптированные к вызовам и потребностям, и создающий новые возможности.
Спровоцированная Россией гибридная война и целенаправленная пропаганда усиливают отчуждение между грузино-абхазской и грузино-осетинской обществами, а также вносят антигрузинские и антизападные настроения на оккупированных территориях, преодоление которых является одним из наших приоритетов. Для этого, помимо текущих мероприятий, также началась работа над дальнейшим конкретным планом действий.
Женщины не только являются особо уязвимой группой во время и после вооруженного конфликта, но также играют заметную роль в предотвращении конфликтов и мирных процессах в целом. В соответствии с нашими международными обязательствами для нас особенно важно усилить роль и участие женщин в процессе мирного разрешения конфликта, а также выявить потребности женщин, затронутых конфликтом, и надлежащим образом на них отреагировать. С этой целью по инициативе Аппарата государственного министра была создана Женская консультативная платформа, в рамках которой в интенсивном сотрудничестве с соответствующими партнерскими организациями мы активизируем наши усилия для достижения целей, поставленных в этом направлении. Кроме того, мы создали Совет экспертов по политике примирения и вовлеченности для планирования дальнейших шагов и действий с участием гражданского общества и профессиональных экспертов.