განცხადება ომის მე-13 წლისთავთან დაკავშირებით
13 წელი შესრულდა მას შემდეგ, რაც რუსეთის ფედერაციამ, საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპების უხეში დარღვევით, ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესია განახორციელა საქართველოს წინააღმდეგ და სუვერენული, დამოუკიდებელი სახელმწიფოს განუყოფელი ტერიტორიების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპაცია მოახდინა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი პატივს მიაგებს 2008 წლის აგვისტოში, ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპული გმირებისა და სამოქალაქო პირების ხსოვნას და სამძიმარს უცხადებს მათ ოჯახებსა და ახლობლებს.
განვლილი წლების მანძილზე, რუსეთს არ შეუწყვეტია და კვლავაც განაგრძობს ოკუპირებული რეგიონების ოკუპაციას, ანექსიისკენ მიმართულ ინტენსიურ ნაბიჯებს, მილიტარიზაციას, რითაც მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელ რეგიონში. ამასთან, საოკუპაციო რეჟიმი განაგრძობს ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ და სისტემატურ დარღვევას, რაც გამოიხატება ეთნიკური დისკრიმინაციის ფაქტებით, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესით, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული მკაცრი შეზღუდვებით, უკანონო დაკავებებით, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვით, საკუთრებაზე, სამედიცინო დახმარებასა და საარსებო წყაროებზე წვდომის შეზღუდვით და სხვა უკანონო ქმედებებით.
საოკუპაციო რეჟიმის დესტრუქციული ქმედებები კოვიდ-19 პანდემიის დროსაც არ შეწყვეტილა, რამაც კიდევ უფრო დაამძიმა კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების მდგომარეობა. განსაკუთრებით მძიმე ვითარებაში აღმოჩნდა ხელოვნურად იზოლირებული მოსახლეობა ახალგორის რაიონში, სადაც ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს არაერთი ადამიანის ჯანმრთელობა და სიცოცხლე შეეწირა.
კვლავაც უკანონო პატიმრობაში იმყოფება საქართველოს ორი მოქალაქე - ირაკლი ბებუა და გენადი ბესტაევი. დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები. ეთნიკური წმენდის რამდენიმე ტალღის შედეგად, ასობით ათასს ლტოლვილსა და იძულებით გადაადგილებულ პირს დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლება.
აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, 2021 წლის 21 იანვარს მიღებული გადაწყვეტილებით ადგენს, რომ რუსეთი ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებზე, და შესაბამისად აკისრებს მას სრულ პასუხისმგებლობას მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად დაზარალებული ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებზე. საქართველოს მთავრობა განაგრძობს მის ხელთ არსებული ყველა ბერკეტისა და საერთაშორისო ინსტრუმენტების გამოყენებას, რათა უკანონოდ დაკავებული პირების გათავისუფლების საკითხი ჰუმანიტარულ ჭრილში, საერთაშორისო პარტნიორებთან გაერთიანებული ძალისხმევის შედეგად უახლოეს მომავალში გადაწყდეს, შეწყდეს დაუსჯელობა და პასუხისგებაში მიეცეთ საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფაზე პასუხისმგებელი პირები, შეიქმნას შესაბამისი პირობები დევნილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უზრუნველსაყოფად, ასევე დაცულ იქნას ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის უფლებები. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ხაზს უსვამს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში რუსეთის ფედერაციის კონსტრუქციული ჩართულობის აუცილებლობას ჰუმანიტარული საკითხების, პოლიტიზირების გარეშე, დაუყოვნებელი გადაწყვეტის მიზნით.
კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებას ალტერნატივა არ გააჩნია. სწორედ ამიტომ, მიმდინარე ოკუპაციისა და ოკუპირებულ რეგიონებზე შეზღუდული წვდომის პირობებშიც კი, სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მტკიცედ და განუხრელად აგრძელებს ადამიანის კეთილდღეობაზე ორიენტირებული შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის გატარებას. დეოკუპაციასთან ერთად, მთავრობის ძალისხმევა მიმართულია ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დეპოლიტიზირებული დიალოგის გაფართოებისა და გაძლიერებისკენ, ნდობის მშენებლობისა და ჩართულობის პროცესის გააქტიურებისკენ; ასევე, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვისა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენ. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ეფექტიან განხორციელებასთან ერთად, დაიწყო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვა, რომელიც დაეფუძნება მიღწეულ შედეგებს, ჯეროვნად ასახავს არსებულ გამოწვევებსა და საჭიროებებზე მორგებულ ახლებურ მიდგომებს და შექმნის ახალ შესაძლებლობებს.
სამშვიდობო პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან მტკიცე მხარდაჭერის გაგრძელება, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის, ხელოვნური იზოლაციისკენ მიმართული ქმედებების აღკვეთისა და ხალხთაშორისი დიალოგის ხელშეწყობის მიზნით.

Заявление по случаю 13-й годовщины войны
Прошло 13 лет с тех пор, как Российская Федерация, грубо нарушив основополагающие принципы международного права, начала широкомасштабную военную агрессию против Грузии и оккупировала неделимые территории суверенного независимого государства - Абхазию и Цхинвальский регион.
На протяжении последних лет Россия не прекращала и продолжает оккупировать регионы Грузии, предпринимая активные шаги в направлении аннексии, милитаризации, тем самым создавая значительную угрозу безопасности и стабильности не только в Грузии, но и в регионе в целом. В то же время оккупационный режим продолжает грубо и систематически нарушать основные права местного населения, что проявляется в этнической дискриминации, установке колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линий, жестких ограничениях на свободное передвижение, незаконных задержаниях, запретах на обучение на родном языке, ограничениях доступа к медицинскому обслуживанию и средствам к существованию.
Деструктивные действия оккупационного режима не прекратились даже во время пандемии Covid-19, что еще больше обострило положение людей, пострадавших в результате конфликта. Искусственно изолированное население Ахалгорского района оказалось в особо тяжелом положении, где гуманитарный кризис унес жизни и здоровья многих людей. По-прежнему незаконно задержаны два гражданина Грузии - Ираклий Бебуа и Геннадий Бестаев. Остаются безнаказанными виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гига Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия. В результате этнической чистки сотни тысяч ВПЛ по-прежнему не могут вернуться домой.
Следует отметить, что 21 января 2021 года Европейский суд по правам человека постановил, что Россия осуществляет эффективный контроль над Абхазией и Цхинвальским регионами Грузии и, следовательно, возлагает на нее полную ответственность за грубые нарушения основных прав населения, пострадавшего от оккупации.
Правительство Грузии продолжает использовать все имеющиеся в его распоряжении рычаги и инструменты для решения вопроса об освобождении незаконно задержанных лиц в ближайшем будущем в результате совместных усилий с международными партнерами, положить конец безнаказанности и привлечь к ответственности виновных в гибели граждан Грузии, создать соответствующие условия для обеспечения безопасного и достойного возвращения ВПЛ, а также защитить права населения, проживающего в оккупированных регионах. Аппарат государственного министра подчеркивает необходимость конструктивного участия Российской Федерации в Женевских международных дискуссиях с целью поиска немедленного решения гуманитарных вопросов.
Альтернативы мирному разрешению конфликта нет. Вот почему даже в условиях нынешней оккупации и ограниченного доступа в оккупированные регионы Аппарат госминистра продолжает проводить политику примирения и вовлеченности, ориентированную на благосостояние людей. Наряду с деоккупацией усилия правительства направлены на расширение и укрепление деполитизированного диалога между искусственно разделенными обществами, а также на активизацию процесса построения доверия и взаимодействия. Для достижения этой цели, наряду с эффективной реализацией мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», начался пересмотр политики примирения и вовлеченности.