თეა ახვლედიანმა საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, აფხაზეთში საომარი მოქმედებების დაწყების 29-ე წლისთავთან დაკავშირებით, საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო. სახელმწიფო მინისტრთან ერთად, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგეს, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ გიორგაძემ და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძემ.
თეა ახვლედიანის განცხადებით, 14 აგვისტო თითოეული ჩვენგანის საერთო ტრაგედიაა და სწორედ ამიტომ მშვიდობას ალტერნატივა არ აქვს.
„14 აგვისტო უმძიმესი დღეა თითოეული ჩვენგანისთვის, სრულიად საქართველოსთვის, ასობით ათასი დევნილისა და იძულებით გადაადგილებული პირისთვის, მაგრამ განსაკუთრებით იმ ადამიანებისთვის, რომელთაც ოჯახის წევრი და ახლობელი დაკარგეს საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში. ჩვენ დავკარგეთ გმირები, რომელთა ხსოვნას მინდა პატივი მივაგო და ქედს ვიხრი მათი გმირობის წინაშე. ეს არის საერთო ტკივილი, საერთო ტრაგედია აფხაზთა და ქართველთა, რომელიც აუცილებლად უნდა დავძლიოთ მშვიდობის ძალით, შერიგების, ნდობის აღდგენის გზით, რათა არასდროს განმეორდეს ასეთი ტრაგედია,“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани возложила венок к мемориалу героям, погибшим в борьбе за единство Грузии
По случаю 29-й годовщины начала боевых действий в Абхазии государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия возложила венок к мемориалу героям, погибшим в борьбе за единство Грузии. Вместе с Теей Ахвледиани память погибших в борьбе за территориальную целостность Грузии почтили заместитель министра обороны Григол Гиоргадзе и председатель правительства Автономной Республики Абхазия Руслан Абашидзе.
По словам госминимтра, 14 августа - общая трагедия для каждого из нас, поэтому альтернативы миру нет.
«14 августа - тяжелый день для каждого из нас, для Грузии в целом, для сотен тысяч вынужденно переселенных лиц, но особенно тяжелый для тех, кто потерял членов семьи и близких в борьбе за единство Грузии. Мы потеряли героев, память которых я хочу почтить. Это общая боль, общая трагедия абхазов и грузин, которую мы должны преодолеть мирным путем, путем примирения, чтобы такая трагедия больше никогда не повторилась», - заявила Теа Ахвледиани.