შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, აფხაზეთის ოკუპირებული ტერიტორიიდან გადმოსვენებული, 90-იანი წლების შეიარაღებული კონფლიქტის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის იდენტიფიცირებული ნეშტი დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს.
ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ამჯერად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 5 პირის იდენტიფიცირებული ნეშტი გადმოასვენეს. ოჯახების სურვილის გათვალისწინებით, ნეშტების დაკრძალვა სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის, საგვარეულო სასაფლაოებზე მოხდა.
„პირველ რიგში მინდა აღვნიშნო, რომ დღევანდელ დღეს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე გამართული ცერემონიალი მეტად სიმბოლურია და მას აქვს მნიშვნელოვანი დატვირთვა, იქიდან გამომდინარეც, რომ დღეს 14 აგვისტოს 29 წელი შესრულდა აფხაზეთში შეიარაღებული მოქმედებების დაწყებიდან, რამაც ათასობით ჩვენი თანამემამულის და გმირის სიცოცხლე შეიწირა. მე ვსარგებლობ შემთხვევით და კიდევ ერთხელ მინდა პატივი მივაგო მათ ხსოვნას, მათ თავგანწირვას საქართველოს ერთიანობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში. უდიდესი მნიშვნელობა აქვს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიებისა და იდენტიფიცირების პროცესს, რომელიც სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილია და რასაც ჩვენ ვახორციელებთ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით და მხარდაჭერით. ეს პროგრამა აუცილებლად გაგრძელდება მომავალშიც და ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ყველა შესაბამისი სახელმწიფო უწყების, სამოქალაქო საზოგადოების ფართო ჩართულობით და ჰუმანიტარული საკოორდინაციო მექანიზმების ყველა მონაწილის ძალისხმევით კიდევ უფრო გაძლიერდება და ეფექტური გახდება ეს პროცესი და შევძლებთ შეძლებისდაგვარად მეტი გაუჩინარებული პირის მოძიებას,“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
სამოქალაქო პანაშვიდი სამების საკათედრო ტაძარში ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ტაძარში საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი და საქართველოს მთავრობის სხვა წევრები მივიდნენ და დაღუპულებს პატივი მიაგეს.

Совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста останки пропавшего без вести в результате конфликта 1990-х годов были похоронены на братском кладбище в Дигоми. В рамках двустороннего грузино-абхазского координационного механизма были идентифицированы останки 5 пропавших без вести. По просьбе семей останки были захоронены в разных местах, в том числе на родовых кладбищах.
«Прежде всего, хочу отметить, что состоявшаяся сегодня церемония на братском кладбище в Дигоми очень символична и имеет большое значение, учитывая, что сегодня, 14 августа, исполняется 29 лет с начала боевых действий в Абхазии, унесших жизни тысяч наших соотечественников и героев. Пользуясь случаем, еще раз хочу почтить их память. Большое значение имеет процесс поиска и идентификации пропавших без вести, который является частью государственной политики и который мы проводим под эгидой и при поддержке Международного комитета Красного Креста. Эта программа определенно продолжится и мы надеемся, что при участии соответствующих государственных органов, гражданского общества и усилий всех участников механизмов координации этот процесс будет еще более эффективен, и мы сможем найти как можно больше пропавших без вести», - заявила Теа Ахвледиани.
В течение двух дней в Соборе Святой Троицы проходила гражданская панихида. Президент Грузии Саломе Зурабишвили, госминистр Теа Ахвледиани и другие члены правительства Грузии посетили церковь и почтили память погибших.