შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა და ეროვნული უმცირესობების საკითხებში ეუთოს უმაღლესმა კომისარმა კაირატ აბდრახმანოვმა შეხვედრა გამართეს
25 სექტემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა და ეროვნული უმცირესობების საკითხებში ეუთოს უმაღლესმა კომისარმა კაირატ აბდრახმანოვმა გაცნობითი შეხვედრა გამართეს, რომელიც დისტანციურ რეჟიმში წარიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა უმაღლეს კომისარს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობა როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით. თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო ხედვებზე, რაც კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებულ თანამშრობლობასა და ნდობის აღდგენას ისახავს მიზნად. აღნიშნულ კონტექსტში, ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის ეუთო-ს მხრიდან სათანადო რეაგირებისა და მტკიცე მხარდაჭერის გაგრძელების აუცილებლობას, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დასაცავად.
თეა ახვლედიანმა ისაუბრა ბოლო წლების განმავლობაში სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით გადადგმულ ქმედით ნაბიჯებზე, მიღწეულ შედეგებსა და არსებულ გამოწვევებზე. როგორც მან აღნიშნა, მიმდინარე წლის ივლისში დამტკიცდა 2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია, რომლის მომზადების პროცესშიც მნიშვნელოვანი იყო უმაღლესი კომისრის ოფისის ჩართულობა, რაც ითვალისწინებდა დოკუმენტის საერთაშორისო ექსპერტიზის უზრუნველყოფას. სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა გადაუხადა უმაღლეს კომისარს საქართველოში სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის განგრძობადი მხარდაჭერისთვის და ამ მიმართულებით ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.
თავის მხრივ, უმაღლესმა კომისარმა ხაზი გაუსვა ქვეყანაში სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით მიღწეულ მნიშვნელოვან პროგრესს და გამოთქვა მზადყოფნა მომავალშიც აქტიურად გააგრძელოს აღნიშნული პოლიტიკის მხარდაჭერა. მან ასევე სახელმწიფო მინისტრს მიაწოდა ინფორმაცია უმაღლესი კომისრის ოფისის თემატური საქმიანობისა და სამომავლო გეგმების შესახებ.

Теа Ахвледиани встретилась с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайратом Абдрахмановым
25 September 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Верховный комиссар ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайрат Абдрахманов провели ознакомительную встречу, которая прошла дистанционно.
Теа Ахвледиани проинформировала Верховного комиссара о работе Аппарата в области политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. Она акцентировала внимание на результатах, достигнутых в реализации политики примирения и вовлеченности, которая направлена ​​на улучшение социально-экономических условий населения, пострадавшего от конфликта, и на построение сотрудничества и доверия на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами. Была подчеркнута необходимость решительной поддержки со стороны международных партнеров, включая ОБСЕ, для защиты основных прав населения, проживающего на оккупированных территориях.
Госминистр рассказала об эффективных шагах, предпринятых в направлении гражданской интеграции за последние годы, достигнутых результатах и ​​существующих вызовах. Как она отметила, в июле этого года была утверждена Государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, в подготовке которой большое значение имело участие Управления Верховного комиссара, что предусматривало международную экспертизу документа. Госминистр поблагодарила Верховного комиссара за его неизменную поддержку процесса гражданской интеграции в Грузии и за плодотворное сотрудничество в этом направлении.
Со своей стороны, Верховный комиссар подчеркнул значительный прогресс, достигнутый в области гражданского равноправия и интеграции в стране, и выразил готовность продолжать активно поддерживать эту политику в будущем. Он также проинформировал госминистра о тематических мероприятиях и планах на будущее.