შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის ორგანიზებით ლაგოდეხის, ყვარლისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტებში ვაქცინაციის შესახებ საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში, ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები გაიმართა.
ორი დღის განმავლობაში გამართულ შეხვედრებს კაბალის, განჯალას, უზუნთალას, ზინობიანისა და ლამბალოს სოფლების მოსახლეობა ესწრებოდა. შეხვედრებზე ქვეყანაში არსებული ეპიდემიულოგიური სიტუაცია და ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით ვაქცინაციის პროცესის მნიშვნელობა განიხილეს. იმუნოლოგ-ალერგოლოგმა ბიძინა კულუმბეგოვმა დამსწრე საზოგადოებას ვაქცინაციის შესახებ ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა, მოსახლეობას აცრისკენ მოუწოდა და მათ შეკითხვებს უპასუხა.
საინფორმაციო შეხვედრებს, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის კახეთის რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში გამოვლენილი საჭიროებების შესაბამისად დაიგეგმა, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
“სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს შეხვედრების ციკლს კოვიდ პანდემიის პრევენციის მიზნით ვაქცინაციის მნიშვნელობასთან დაკავშირებით საქართველოს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. ამჯერად მინისტრის წინა ვიზიტის საპასუხოდ, რომელზეც მოსახლეობის მხრიდან დაფიქსირებული იყო სურვილები და გამოკვეთილი იყო სხვადასხვა საჭიროებები, ჩვენ კახეთის რეგიონის სამი მუნიციპალიტეტის ლაგოდეხის, ყვარლისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტების მოსახლეობასთან შეხვედრებზე ჩამოვიყვანეთ ბიძინა კულუმბეგოვი. იმუნოლოგი, რომელიც პასუხობს მოსახლეობის მხრიდან დასმულ ყველა შეკითხვას, ამავდროულად, აწვდის ინფორმაციას ვაქცინაციის მნიშვნელობასთან დაკავშირებით. ეს შეხვედრები ტარდება ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის მხარდაჭერით. ჩვენ განვაგრძობთ შეხვედრების ციკლს უკვე სხვა რეგიონებშიც და მაქსიმალურად ვეცდებით, რომ თითოეულ დასახლებამდე მივიტანოთ სრულფასოვანი ინფორმაცია იმისთვის, რომ მაქსიმალურად ეფექტიანად გაგრძელდეს პროცესები და რაც შეიძლება მალე დავძლიოთ პანდემიით გამოწვეული სხვადასხვა გართულება რეგიონებში,”- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის მრჩეველმა ლია გიგაურმა.

По инициативе Аппарата госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, при поддержке Школы государственного администрирования имени Зураба Жвания, в рамках информационной кампании по вопросам вакцинации были проведены встречи с местным населением в муниципалитетах Лагодехи, Кварели и Сагареджо.
В двухдневных встречах приняли участие жители сел Кабали, Ганджала, Узунтала, Зинобиани и Ламбало. На встречах обсуждалась эпидемиологическая ситуация в стране и важность процесса вакцинации для предотвращения распространения вируса. Иммунолог-аллерголог Бидзина Кулумбегов представил собравшимся исчерпывающую информацию о вакцинации и ответил на их вопросы.
В информационных встречах, которые были запланированы согласно потребностям населения, выявленными в ходе визита госминистра Теи Ахвледиани в регион Кахети, также приняли участие представители центрального и местного самоуправления.
«Наш аппарат продолжает цикл встреч, посвященных важности вакцинации в регионах проживания этнических меньшинств. В ответ на предыдущий визит министра, во время которого были выражены пожелания населения и определены различные потребности, мы пригласили Бидзину Кулумбегова на встречу с населением муниципалитетов Лагодехи, Кварели и Сагареджо. Иммунолог, который отвечает на все вопросы населения, одновременно дает информацию о важности вакцинации. Эти встречи проходят при поддержке Школы государственного администрирования им. Зураба Жвания. Мы продолжим цикл встреч в других регионах и сделаем все возможное, чтобы предоставить полную информацию каждому населенному пункту, чтобы как можно скорее преодолеть различные осложнения, вызванные пандемией в регионах», - заявила советник госминистра Лия Гигаури.