საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მიესალმება ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მორიგ, 24-ე კონსოლიდირებულ ანგარიშს
11 ნოემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მიესალმება ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მორიგ, 24-ე კონსოლიდირებულ ანგარიშს „კონფლიქტი საქართველოში“, რომელიც 2021 წლის 10 ნოემბერს, ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტის სხდომაზე განხილვის შედეგად იქნა მიღებული.
მიუხედავად იმისა, რომ კონსოლიდირებული ანგარიშის მომხსენებლებს არ ეძლევათ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შესვლისა და ადგილზე არსებული ვითარების გაცნობის შესაძლებლობა, ეს არის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ინსტრუმენტი, რომელიც ასახავს ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ მძიმე ვითარებას.
ანგარიში აღნიშნავს, რომ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა კვლავ მძიმე რჩება, განსაკუთრებით ე.წ. „ბორდერიზაციის“ პროცესის გაგრძელების, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების, ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის და საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე სასწრაფო სამედიცინო დახმარებასა და საარსებო წყაროებზე შეზღუდული წვდომის გამო. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია ახალგორის მიმართულებით ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ დახურვით გამოწვეულ მძიმე შედეგებზე, უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების - ირაკლი ბებუასა და გენადი ბესტაევის მდგომარეობაზე, ასევე გალისა და ახალგორის რაიონებში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვაზე.
ამასთან, ხაზგასმით არის აღნიშნული, რომ საანგარიშო პერიოდში არ მომხდარა პროგრესის მიღწევა იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უზრუნველყოფის მიმართულებით.
ანგარიშში ხაზგასმულია ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობა, ასევე, გალის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის აღდგენის საჭიროება.
მნიშვნელოვანია, რომ გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშში დადებითად არის შეფასებული საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელება, ისევე როგორც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერისკენ მიმართულ ძალისხმევა და პანდემიის დროს აღმოჩენილი დახმარება. ამასთან, აღნიშნულია ევროპის საბჭოს როლი და ჩართულობა ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის ხელშეწყობისა და ნდობის აღდგენის პროცესში.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების სხდომაზე გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშის განხილვა და საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან გაკეთებული მხარდამჭერი განცხადებები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველოს საკითხი და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა მუდმივად დგას საერთაშორისო ორგანიზაციების პოლიტიკურ დღის წესრიგში.

Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия приветствует очередной, 24-й сводный отчет Генерального секретаря Совета Европы «Конфликт в Грузии», который был принят 10 ноября 2021 года на заседании Комитета заместителей министров Совета Европы. Это еще один важный международный инструмент, который отражает сложную ситуацию в области безопасности и прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе за последние шесть месяцев.
В отчете отмечается, что гуманитарная ситуация и ситуация с правами человека в Абхазии и Цхинвали остается тяжелой, особенно из-за продолжающегося процесса бордеризации, ограничений на свободное передвижение, длительного закрытия пропускных пунктов и ограниченного доступа к неотложной медицинской помощи и средствам к существованию. Особое внимание уделяется тяжелым последствиям, вызванным закрытием пропускного пункта в направлении Ахалгори, ситуации с незаконно задержанными гражданами Грузии - Ираклия Бебуа и Геннадия Бестаева, а также запрету на получение образования на грузинском языке в Гальском и Ахалгорском районах.
В то же время подчеркивается, что за отчетный период не было достигнуто никакого прогресса в обеспечении безопасного и достойного возвращения ВПЛ. В отчете подчеркивается важность Женевских международных переговоров, а также необходимость восстановления Гальского МПРИ.
Важно отметить, что в отчете Генерального секретаря высоко оценивается осуществление политики примирения и вовлеченности, включая мирную инициативу Грузии «Шаг к лучшему будущему», а также усилия по поддержке населения, проживающего в оккупированных регионах, и помощь, оказанная во время пандемии. Кроме того, подчеркивается роль Совета Европы в продвижении диалога и восстановлении доверия между искусственно разделенными обществами. Обсуждение отчета Генерального секретаря на встрече заместителей министров Совета Европы и заявления о поддержке со стороны международных партнеров подтверждают, что вопрос Грузии постоянно находится в политической повестке дня международных организаций.