შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ებრაელ ხალხს ხანუქას დღესასწაულს ულოცავს.
,,სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სახელით ებრაულ საზოგადოებას ვულოცავ ხანუქას ბრწყინვალე დღესასწაულს!
ხანუქა, რომელიც განწმენდისა და ტრადიციების განახლების, მომავლის რწმენისა და სინათლის სიბნელეზე გამარჯვების სიმბოლოა, თითოეული თქვენგანისთვის ყოფილიყოს წარმატების, სიკეთისა და სიყვარულის მომტანი!
ქართველ და ებრაელ ხალხს ერთმანეთთან 26- საუკუნოვანი მეგობრული და ჰარმონიული თანაცხოვრება გვაკავშირებს. ისტორიის სხვადასხვა ეტაპზე ჩვენს თანამოქალაქე ებრაელებს თავისი წვლილი შეჰქონდათ ქართული სახელმწიფოს განვითარებაში, ქმნიდნენ და ამდიდრებდნენ ჩვენს კულტურულ მრავალფეროვნებას - ჩვენი სიამაყის და სიძლიერის წყაროს.
დარწმუნებული ვარ, ეს ურთიერთპატივისცემასა და დაფასებაზე დამყარებული მრავალსაუკუნოვანი უნიკალური ურთიერთობები, რაც დღეს სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, თანასწორობის და კულტურული იდენტობის დაცვის პრინციპებით არის გამყარებული, კიდევ უფრო გაძლიერდება და ერთობლივი ძალისხმევით განმტკიცდება ჩვენი ქვეყნის თითოეული მოქალაქის საკეთილდღეოდ.
გილოცავთ ხანუკას კვირის დაწყებას!
თითოეულ ადამიანს, თითოეულ ოჯახს გისურვებთ სიმტკიცეს, სინათლითა და სიკეთით აღსავსე ცხოვრებას, ჯანმრთელობასა და კეთილდღეობას!
ხანუქას, ანუ ოქროს მენორის დღესასწაულს, რომელიც ჩვენს წელთაღრიცხვამდე მე–2 საუკუნიდან იღებს სათავეს, ებრაელები ნოემბერ-დეკებერში ზეიმობენ. იგი ტაძრის გაწმენდის, საკურთხევლის კურთხევისა და სატაძრო მსახურების განახლების აღსანიშნავად დაწესდა. დღესასწაული 8 დღის განმავლობაში გრძელდება და ყოველ დღე სასანთლეზე (მენორაზე) თითო სანთელი ინთება.

Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани поздравляет еврейский народ с праздником «Хануки».
«От имени Аппарата государственного министра поздравляю еврейский народ со славным праздником «Хануки»!
«Ханука» - символ очищения и обновления традиций, веры в будущее и победы света над тьмой. Пусть этот праздник станет источником успеха, добра и любви для каждого из вас!
Грузинский и еврейский народы связывает дружное и гармоничное сосуществование на протяжении 26 веков. На разных этапах истории наши соотечественники-евреи вносили свой вклад в развитие грузинского государства, создавая и обогащая наше культурное разнообразие - источник нашей гордости и силы.
Я убеждена, что эти многовековые уникальные отношения, основанные на взаимном уважении и признании, будут и дальше укрепляться совместными усилиями на благо каждого гражданина нашей страны.
Счастливого начала праздника «Хануки»!
Желаю каждому человеку, каждой семье жизни полной света и добра, здоровья и благополучия!
Евреи празднуют „Хануку”, или праздник „Золотой меноры” в ноябре-декабре. Праздник был учреждён во имя очищения храма, освящения алтаря и обновления служения храма, символизируя веру и возрождение традиций. Праздник длится 8 дней и каждый день зажигают по одной свечке.