დღევანდელი ჩემი მოხსენება უკავშირდება სახელმწიფო მინისტრის პოზიციაზე ჩემი დანიშვნიდან გასულ, ფაქტიურად ერთწლიან პერიოდს, რომელიც, მოგეხსენებათ, იყო - ქვეყნის შიდა, რეგიონული თუ საერთაშორისო მნიშვნელოვანი განვითარებების ფონზე - უპრეცედენტოდ რთული, გლობალური პანდემიის თვალსაზრისით, განსაკუთრებით ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის.
მიმდინარე რუსული ოკუპაციითა და მისი თანმხლები უკანონო პროცესებით შექმნილი ისედაც მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა - რაც განპირობებულია დეფაქტო ანექსიისკენ აქტიურად გადადგმული ნაბიჯებით, გალისა და ახალგორის მოსახლეობის ეთნიკური დისკრიმინაციით, გადაადგილების თავისუფლების, მშობლიურ ენაზე განათლებისა და საკუთრების უფლების შეზღუდვით - კიდევ უფრო გამწვავდა პანდემიის პირობებში.
რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ჩვენი ორი განუყოფელი - აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის ხელოვნური იზოლაციით, განსაკუთრებით სავალალო მდგომარეობაში აღმოჩნდა ახალგორის რაიონი, სადაც წარმოქმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს არაერთი ადამიანის ჯანმრთელობა და სიცოცხლე შეეწირა. პანდემიის პირობებშიც კი, გრძელდებოდა საოკუპაციო რეჟიმის დესტრუქციული ქმედებები, ე.წ. „ბორდერიზაციის“ და საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების ჩათვლით, რაც, მოგეხსენებათ, არა მხოლოდ უკანონოდ ზღუდავს თავისუფალ გადაადგილებას, არამედ რიგ შემთხვევაში, საფრთხეს უქმნის მოქალაქეების ჯანმრთელობას და სიცოცხლეს, რისი ნათელი მაგალითიც სწორედ ამ დღეებში იყო გენადი ბესტაევის შემთხვევა.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ დღესდღეობით კვლავ უკანონო პატიმრობაში რჩება ჩვენი ორი მოქალაქე - მათ შორის, ირაკლი ბებუა აფხაზეთის მიმართულებით; რწმენას გამოვთქვამ, რომ მათი გათავისუფლების საკითხი უახლოეს მომავალში გადაწყდება ჰუმანიტარულ ჭრილში.

Мой сегодняшний доклад касается практически годичного периода с момента моего назначения государственным министром, который, как вы знаете, был беспрецедентно трудным с точки зрения глобальной пандемии, особенно для людей, живущих на оккупированных территориях.
И без того тяжелая гуманитарная и правовая ситуация, созданная российской оккупацией и сопутствующими ей незаконными процессами, усугубленная шагами в направлении аннексии, этнической дискриминацией жителей Гали и Ахалгори, ограничениями свободы передвижения, получения образования на родном языке - еще больше обострилась во время пандемий.
В условиях искусственной изоляции двух наших неотделимых частей российским оккупационным режимом - Абхазии и Цхинвальского региона, Ахалгорский район оказался в особенно плачевном состоянии, где гуманитарный кризис унес жизни и здоровья многих людей. Даже в условиях пандемии продолжались деструктивные действия оккупационного режима, включая бордеризацию и незаконные задержания граждан Грузии, что, как известно, не только ограничивает свободное передвижение, но в некоторых случаях ставит под угрозу здоровье и жизнь граждан, ярким примером чего стал случай с Геннадием Бестаевым.
Хочу также отметить, что двое наших граждан, в том числе Ираклий Бебуа, по сей день находятся в незаконном заключении. Я уверена, что вопрос об их освобождении в ближайшее время будет решен в гуманитарном контексте.