სამშვიდობო ინიციატივის გარდა, მოკლედ მინდა შევეხო ჩართულობის პოლიტიკის სხვა მიმართულებებს, რომლებიც არანაკლებ მნიშვნელოვანია ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ ადამიანებზე ზრუნვისა და მათთვის სხვადასხვა შესაძლებლობის შექმნის თვალსაზრისით.
კრიტიკული მნიშვნელობის არის უფასო ჯანდაცვის სახელმწიფო რეფერალური პროგრამა, რომლის მიმდინარეობა პანდემიის დროსაც კი არ შეფერხებულა. პროგრამით, 2020-21 წლებში, ოკუპირებული რეგიონების 2000-ზე მეტმა მაცხოვრებელმა ისარგებლა და მიიღო ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება სხვადასხვა პროფილურ კლინიკაში. გარდა ამისა, ჩვენ არ შეგვიჩერებია აფხაზეთის რეგიონის რეგულარული მომარაგება სამედიცინო საშუალებებით, მათ შორის, იმუნიზაციის და გრიპის ვაქცინებით, დიაბეტის, ტუბერკულოზის, აივ/შიდსის საწინააღმდეგო მედიკამენტებით, რომელთა ღირებულება ყოველწლიურად მილიონ-ნახევარ ლარს აღწევს; ჯანდაცვის საერთო კომპონენტებზე დახარჯული თანხა კი, ჯამში, 5 მილიონ ლარს აჭარბებს

Помимо мирной инициативы, я хотела бы вкратце коснуться других областей политики вовлеченности, которые не менее важны с точки зрения заботы о людях, живущих в оккупированных регионах, и создания для них различных возможностей.
Важнейшее значение имеет бесплатная государственная программа здравоохранения, реализация которой продолжалась даже во время пандемии. В рамках программы в 2020-2021 годах более 2000 жителей оккупированных регионов воспользовались и получили качественные медицинские услуги в клиниках различного профиля. Кроме того, мы не прекращали регулярные поставки медикаментов в Абхазию, в том числе вакцины для иммунизации и гриппа, противодиабетические и противотуберкулезные препараты, лекарства от ВИЧ / СПИДа, стоимость которых достигает полутора миллионов лари ежегодно. Сумма, потраченная на общие компоненты здравоохранения, в общей сложности превышает 5 миллионов лари.