შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ტრენინგი თემაზე: "დეზინფორმაციის ზეგავლენა სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესზე და მისი პრევენციის მნიშვნელობა" მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. როგორც სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, დეზინფორმაცია 21-ე საუკუნის ის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, რომელსაც როგორც დემოკრატიული პროცესებისთვის, ისე ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელებისთვის ზიანის მიყენება შეუძლია. თეა ახვლედიანის განცხადებით, დეზინფორმაციასთან ბრძოლის და მისი გავრცელების პრევენციის ყველაზე ეფექტიანი ინსტრუმენტები საზოგადოების ინფორმირება და ცნობიერების ამაღლებაა, რასაც ემსახურება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ორგანიზებული ტრენინგ-სემინარი.
„მიზანმიმართული დეზინფორმაცია და პროპაგანდა, რომლის ერთ-ერთი ძირითადი სამიზნე ჩვენ ქვეყანაში სწორედ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები არიან, მიზნად ისახავს ანტიდასავლური განწყობების გაძლიერებას, დემოკრატიული ღირებულებების დისკრედიტაციას, საზოგადოების პოლარიზაციას, რაც დიდწილად ეფუძნება მცდარი სტერეოტიპების არსებობას, ისევე როგორც სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ბარიერს და შესაბამისად ინფორმაციაზე შეზღუდულ წვდომას. სწორედ, აღნიშნულ გამოწვევასთან გამკლავების მიზნით, სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სტრატეგიის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტს წარმოადგენს დეზინფორმაციასთან ბრძოლა და ჩვენი ქვეყნის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოქალაქეების, ისევე როგორც სრულიად საზოგადოების აქტიური ჩართულობა მიზნობრივ და კომპლექსურ ღონისძიებებში, საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების კამპანიებში და სწორედ ამ მიზანს ემსახურებოდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ორგანიზებული ტრენინგი, რომელიც ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით და მათი მხარდაჭერით ჩავატარეთ,"- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
დეზინფორმაციასთან ბრძოლა არის სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებულ ტრენინგში, რომელიც 3 დღის განმავლობაში კახეთის რეგიონში მიმდინარეობდა, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების: სამცხე-ჯავახეთის, კახეთისა და ქვემო ქართლის, ასევე თბილისის არაქართულენოვანი სკოლებიდან 24 მასწავლებელი მონაწილეობდა. მონაწილეები გაეცნენ დეზინფორმაციის სოციალური ზეგავლენის ნეგატიურ შედეგებს და მათი გავრცელების პრევენციის სტრატეგიებზე იმსჯელეს.
ტრენინგი ევროკავშირის პროექტის „ადამიანის უფლებები ყველასთვის“ დაფინანსებითა და გაეროს განვითარების პროგრამის UNDP და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის OHCHR მხარდაჭერით განხორციელდა.

Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани открыла тренинг на тему «Влияние дезинформации на процесс гражданской интеграции и важность ее предотвращения». Как отметила госминистр, дезинформация - серьезная проблема 21 века, которая может нанести ущерб как демократическим процессам, так и реализации политики интеграции. По словам Теи Ахвледиани, наиболее эффективными инструментами в борьбе с дезинформацией и предотвращении ее распространения являются информирование и повышение осведомленности общественности, чему служит тренинг, организованный Аппаратом госминистра.
«Целенаправленная дезинформация и пропаганда, одной из основных мишеней которой являются этнические меньшинства в нашей стране, направлены на усиление антизападных настроений, дискредитацию демократических ценностей, поляризацию общества, что во многом основано на создании ложных стереотипов и ограниченном доступе к информации. Одним из важнейших приоритетов Стратегии гражданского равноправия и интеграции является борьба с дезинформацией и активное вовлечение этнических меньшинств нашей страны, а также общества в целом в целенаправленные, комплексные мероприятия и информационные кампании», - заявила Теа Ахвледиани.
Борьба с дезинформацией - одно из приоритетных направлений госполитики гражданского равноправия и интеграции. В тренинге, организованном Аппаратом, который длился 3 дня в Кахети, приняли участие 24 учителя из негрузиноязычных школ Самцхе-Джавахети, Кахети и Квемо Картли. Участники узнали о негативных последствиях дезинформации, обсудили стратегии предотвращения их распространения.
Тренинг финансировался проектом ЕС «Права человека для всех» при поддержке Программы развития ООН (UNDP) и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (OHCHR).