შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 8 იდენტიფიცირებული პირის გადმოსვენება მოხერხდა, მათგან 5 სამხედრო და 3 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
კონფლიქტის დროს დაღუპულთა ცხედრები სამების საკათედრო ტაძარში დაასვენეს და სამოქალაქო პანაშვიდი 2 დღის განმავლობაში გაგრძელდება. კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული რვა პირიდან ხვალ ოთხ მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით, დანარჩენ მოქალაქეებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე გადაასვენებენ.
ნეშტების ამოცნობა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ანთროპოლოგიური კვლევის შედეგად მოხერხდა. 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე მექანიზმების ფარგლებში ნაპოვნია 598 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 219.
„საქართველოს თავისუფლებისა და ერთიანობისთვის ბრძოლამ არაერთი ჩვენი გმირის და ათასობით მშვიდობიანი თანამოქალაქის სიცოცხლე შეიწირა. მათ შორის 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად 2300-ზე მეტი ადამიანი დღემდე უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა. მათი ხვედრისა და ადგილსამყოფელის დადგენის პროცესს, ისევე როგორც მათი ოჯახების დახმარების პროცესს სახელმწიფო განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს, რასაც ახორციელებს სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით და ეგიდით. ამ ეტაპზე სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დამატებით კიდევ 8 ადამიანის მოძიება, იდენტიფიცირება და ოკუპირებული აფხაზეთიდან გადმოსვენება გახდა შესაძლებელი ქართულ-აფხაზური ჰუმანიტარული საკოორდინაციო მექანიზმის მონაწილეების შესასაბამისი სახელმწიფო უწყებების და რა თქმა უნდა წითელი ჯვრის ძალისხმევით. დღეს ჩვენ ლევან სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში შესაძლებლობა გვქონდა 8 გადმოსვენებული ნეშტი გადაგვეცა მათი ოჯახებისთვის. ეს იყო საკმაოდ მძიმე და ძალიან ემოციური შეხვედრა და მე კიდევ ერთხელ მინდა ღრმა და გულწრფელი თანაგრძნობა დავუდასტურო უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებს მათთვის უძვირფასესი ადამიანების დაღუპვის დადასტურების შედეგად კიდევ ერთხელ განცდილი ტკივილის გამო და აქვე მინდა გამოვთქვა რწმენა რომ მათი ახლობლების ნეშტების დაბრუნება მცირედით მაინც ანუგეშებს მათ,”-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста в рамках двустороннего грузино-абхазского координационного механизма были идентифицированы останки 8 человек, пропавших без вести в результате конфликта 1990-х годов, 5 из них военные и 3 гражданские лица.
Тела погибших были перенесены в Собор Святой Троицы, где гражданская панихида продлится 2 дня. Четверо из 8 человек будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
Останки были идентифицированы в результате антропологического исследования Международного комитета Красного Креста. Первая идентификация и передача останков пропавших без вести были проведены в 2013 году. На данный момент найдены останки 598 человек, 219 из которых опознаны.
«Борьба за свободу и единство Грузии унесла жизни многих наших героев и тысяч мирных граждан. Среди них более 2300 человек по-прежнему числятся пропавшими без вести в результате конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны 2008 года. Государство придает особое значение процессу определения их местонахождения, а также процессу оказания помощи их семьям, который осуществляется в рамках государственной программы при поддержке и под эгидой Международного комитета Красного Креста. На данном этапе удалось найти и идентифицировать останки еще 8 человек. Сегодня у нас была возможность передать останки 8 человек их семьям. Это была очень трудная и очень эмоциональная встреча, и я хотела бы еще раз выразить свои глубокие и искренние соболезнования семьям пропавших без вести из-за боли, которую они снова испытали в результате подтверждения смерти своих близких. Хочу выразить надежду, что возвращение останков хоть немного утешит их боль», - заявила госминистр Теа Ахвледиани.