შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს პოლონეთის თავმჯდომარეობის ახალდანიშნულ სპეციალურ წარმომადგენელთან ვიორელ მოშანუსთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის ეუთო-ს მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობა ცხინვალის რეგიონში უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ექვსი მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად. ამასთან, სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ერთობლივი მუშაობის გააქტიურების მნიშვნელობას ცხინვალის რეგიონის, განსაკუთრებით ახალგორის რაიონის ხელოვნური იზოლაციის შედეგად შექმნილი ჰუმანიტარული კრიზისის დასაძლევად, რაც განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს კოვიდ-19 პანდემიასთან დაკავშირებული გამოწვევების ფონზე.
ამასთან, განხილულ იქნა ერგნეთის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მიმდინარეობა.
შეხვედრაზე თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში არსებული პრიორიტეტების, მიღწეული შედეგებისა და სამომავლო ხედვების თაობაზე, რაც კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის, ნდობის აღდგენის და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრობლობის გაღრმავებას ისახავს მიზნად. აღნიშნულ კონტექსტში, ყურადღება გამახვილდა 2010 წლის ჩართულობის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც ფართო საზოგადოებრივი მონაწილეობით, მათ შორის საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით მიმდინარეობს.თავის მხრივ, ეუთო-ს სპეციალურმა წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა და სამშვიდობო პროცესში ქართულ მხარეს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.
„ეუთოს ახლადდანიშნულ სპეციალურ წარმომადგენელთან პირველი გაცნობითი შეხვედრა განსაკუთრებული მნიშვნელობის იყო. მოგეხსენებათ დიდია ეუთოს როლი საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეობის და ერგნეთის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში. ჩვენ დეტალურად განვიხილეთ კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებასა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ მძიმე ვითარებასთან დაკავშირებულ საკითხთა ფართე სპექტრი. მათ შორის, რა თქმა უნდა, ვიმსჯელეთ ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისზე და იქ მცხოვრები მოსახლეობის მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ და უფლებრივ მდგომარეობაზე. განსაკუთრებული აქცენტი, ბუნებრივია, გაკეთდა ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით მიმდინარე უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციასა და საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების ფაქტებზე. ჩვენ განვიხილეთ, დეტალურად, მათი მდგომარეობა და ვიმსჯელეთ ერთობლივი ძალისხმევით ჩვენი 6 მოქალაქის უმოკლეს ვადაში გათავისუფლების თაობაზე“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с новоназначенным Специальным представителем ОБСЕ на Южном Кавказе Виорелом Мошанусом.
Теа Ахвледиани подчеркнула важность роли и активного участия ОБСЕ в мирном урегулировании конфликта. Госминистр рассмотрела сложную ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено фактам незаконного задержания граждан Грузии и необходимости продолжения усилий международных партнеров, включая ОБСЕ, для обеспечения безусловного и немедленного освобождения 6 незаконно задержанных. При этом госминистр подчеркнула важность активизации совместной работы по преодолению гуманитарного кризиса, вызванного искусственной изоляцией Цхинвальского региона.
Стороны обсудили ход Женевских международных переговоров и отметили необходимость продвижения по вопросам повестки дня, включая безопасное и достойное возвращение ВПЛ.
Кроме того, обсуждался ход работы Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты в Эргнети. Теа Ахвледиани предоставила дипломату подробную информацию о приоритетах, достигнутых результатах и перспективах политики примирения и вовлеченности правительства Грузии. Особое внимание было уделено процессу пересмотра стратегии вовлеченности 2010 года, который осуществляется при широком общественном участии, в том числе с привлечением международных партнеров. Со своей стороны спецпредставитель ОБСЕ высоко оценил усилия правительства Грузии и пообещал грузинской стороне полную поддержку в мирном процессе.
Стороны договорились о тесном сотрудничестве.
«Ознакомительная встреча с вновь назначенным Специальным представителем ОБСЕ имела особое значение. Роль ОБСЕ в мирном урегулировании конфликта в Грузии незаменима, в том числе в качестве сопредседателя на Женевских международных переговорах и в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты в Эргнети. Мы подробно обсудили широкий круг вопросов, связанных с мирным урегулированием конфликта и сложной ситуацией в Цхинвальском регионе, гуманитарный кризис в Ахалгори и тяжелое социально-экономическое и правовое положение проживающего там населения. Особый акцент был сделан на продолжающейся незаконной т.н. бордеризации в направлении Цхинвальского региона и фактах незаконных задержаний граждан Грузии. Мы подробно обсудили совместные усилия дпя скорейшего освобождения 6 наших незаконно задержанных граждан», - заявила Теа Ахвледиани.