სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გერმანიის ელჩთან ჰუბერტ ქნირშთან შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩთან, ჰუბერტ ქნირშთან შეხვედრა გამართა, რომელიც სამუშაო საუზმის ფორმატში შედგა.
მხარეებმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის მიმდინარეობასა და სამომავლოდ დაგეგმილი ნაბიჯების თაობაზე ისაუბრეს, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის, ნდობის აღდგენის და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრობლობის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
სახელმწიფო მინისტრმა დიპლომატთან დეტალურად განიხილა საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება, ისევე როგორც თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვებით შექმნილი გამოწვევები, რაც პანდემიის დროს კიდევ უფრო დამძიმდა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების ფაქტებზე. ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური ჩართულობითა და მჭიდრო კოორდინაციით ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ამჟამად უკანონოდ დაკავებული პირების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
„გერმანიის ელჩთან ჩვენი დღევანდელი შეხვედრა წარმოადგენდა ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ჩვენი ინტენსიური და რეგულარული თანამშრომლობის ნაწილს, რომელზეც განვიხილეთ პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის მიმდინარე პროცესი, ისევე როგორც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ადგილზე არსებული მდგომარეობა, როგორც ადამიანის უფლებრივი კუთხით, ასევე სოციალური, ჰუმანიტარული და კოვიდპანდემიის თვალსაზრისით.
ხაზგასმით აღინიშნა უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების უმოკლეს ვადაში, ჰუმანიტარულ ჭრილში გათავისუფლების მნიშვნელობა. ჩვენ ვიმსჯელეთ რიგი მიმართულებებით თანამშრომლობის განვითარების გზებზე და ერთობლივი ძალისხმევის გაძლიერებაზე კონკრეტული მიმართულებებით,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ვაგრძელებთ ჩვენს დიალოგს საქართველოში კონფლიქტთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ, ამ ორ რეგიონში ჰუმანიტარულ და ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე და ამ მიმართულებით გერმანიის მხრიდან დახმარების გაწევისა და მხარდაჭერის შესაძლებლობების თაობაზე. ჩვენ ასევე ვისაუბრეთ ამ სფეროში მომუშავე გერმანული ორგანიზაციების შესახებ. ძალიან ვაფასებ გულწრფელ და ღია საუბარს, რომელიც მუდმივად გვაქვს სახელმწიფო მინისტრთან. ეს ძალიან კარგია, რომ გვაქვს ასეთი მჭიდრო თანამშრომლობა საქართველოს მთავრობასთან,“ - განაცხადა გერმანიის ელჩმა ჰუბერტ ქნირშმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с Послом Германия в Грузии Хубертом Книршем, которая прошла в формате рабочего завтрака.
Стороны обсудили процесс стратегического пересмотра политики примирения и вовлеченности, которая направлена на заботу о населении, пострадавшем от конфликта, и улучшение их социально-экономических условий, а также на углубление диалога, восстановление доверия и сотрудничества на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
Госминистр подробно обсудила ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии, а также вызовы, связанные с ограничениями на свободное передвижение. Особое внимание было уделено фактам незаконных задержаний граждан Грузии. Была подчеркнута необходимость продолжения совместных усилий для немедленного освобождения незаконно задержанных.
Теа Ахвледиани поблагодарила дипломата за твердую позицию в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии, а также за поддержку мирной политики страны и ее усилий по примирению и восстановлению доверия между разделенными войной обществами.
«Наша сегодняшняя встреча с послом Германии была частью нашего интенсивного и регулярного сотрудничества в процессе реализации политики примирения, где мы обсудили ситуацию в регионах Абхазии и Цхинвали. Была подчеркнута важность скорейшего освобождения незаконно задержанных граждан Грузии. Мы обсудили ряд путей развития сотрудничества и укрепления совместных усилий по конкретным направлениям», - заявила госминистр.
«Мы продолжаем наш диалог с госминистром по вопросам, связанным с конфликтом в Грузии, гуманитарной ситуацией и ситуацией с правами человека, а также о возможности помощи и поддержки со стороны Германии в этом отношении. Мы также говорили о немецких организациях, работающих в этой области. Я очень ценю искренний и открытый разговор, который мы постоянно поддерживаем с государственным министром. Очень хорошо, что у нас такое тесное сотрудничество с правительством Грузии», - добавил посол.