სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ქ. ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის რიგით მე-10 სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპარლამენტის წევრებს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა ევროკავშირის მნიშვნელოვანი როლი და ჩართულობა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის გზით.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული გამოწვევები და ყურადღება გაამახვილა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებზე, როგორიც არის ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, თავისუფალ გადაადგილებაზე მკაცრი შეზღუდვების დაწესება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთლხლართებისა და სხვა ფიზიკური ბარიერების აღმართვა, საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავება, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა და სხვ. მან განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის ევროკავშირის მხრიდან ინტენსიური ძალისხმევის გაგრძელების მნიშვნელობას, ამჟამად უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისულების უზრუნველსაყოფად, ასევე ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონსა და მთელ ცხინვალის რეგიონში შექმნილი ხელოვნური იზოლაციისა და ჰუმანიტარული კრიზისის დასაძევად. ამასთან, ხაზგასმით აღინიშნა საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაში დამნაშავე პირების პასუხისგებაში მიცემის აუცილებლობა, ისევე როგორც ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევის და გალის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის აღდგენის საჭიროება.
საკუთარ გამოსვლაში სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად ისაუბრა საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესზე, რომელიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციისა და დე ფაქტო ანექსიისკენ მიმართული ნაბიჯების ფონზე გრძელდება. აღნიშნულ კონტექსტში, თეა ახვლედიანმა ევროპარლამენტარებს გააცნო უკანასკნელ პერიოდში მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის, ნდობის აღდგენის და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრობლობის გაღრმავებას ისახავს მიზნად. მისი მხრიდან ყურადღება გამახვილდა 2010 წლის ჩართულობის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც ფართო საზოგადოებრივი მონაწილეობით, მათ შორის საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით მიმდინარეობს.
სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის, უპირველესად ევროკავშირის უმნიშვნელოვანეს როლს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებაში და აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის განმტკიცების პროცესში, განსაკუთრებით, დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა სუვერენული არჩევანის წინააღმდეგ მიმართული დესტრუქციული პოლიტიკის გათვალისწინებით, რაც დღესდღეობით ასევე ნათლად გამოიხატება უკრაინის წინააღმდეგ მიმართულ ქმედებებში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила с речью на 10-м заседании Комитета парламентской ассоциации ЕС-Грузия в ходе рабочего визита в Брюссель.
Теа Ахвледиани поблагодарила депутатов Европарламента за их решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и отметила важную роль ЕС в мирном урегулировании конфликта, в том числе путем примирения искусственно разделенных обществах.
Она рассмотрела проблемы безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии и сосредоточила внимание на грубых нарушениях основных прав пострадавшего от конфликта населения, таких как этническая дискриминация, введение строгих ограничений на свободное передвижение, возведение колючей проволоки, незаконное задержание граждан Грузии, запрет на получение образования на их родном языке. Госминистр подчеркнула важность продолжения интенсивных усилий международных партнеров, в том числе Европейского Союза, по обеспечению безоговорочного и немедленного освобождения незаконно задержанных граждан Грузии. В то же время была подчеркнута необходимость привлечения к ответственности виновных в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гиги Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия, а также необходимость достижения прогресса по вопросам повестки дня Женевских международных переговоров.
В своем выступлении госминистр подробно рассказала о процессе реализации политики примирения и вовлеченности, который продолжается на фоне аннексии регионов Абхазии и Цхинвали. Теа Ахвледиани проинформировала депутатов Европарламента о достигнутых результатах и планах на будущее, которые направлены на заботу о пострадавшем от конфликта населении и улучшение их социально-экономических условий, а также на укрепление диалога, доверия и сотрудничества на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
Госминистр отметила важную роль международного сообщества, прежде всего Европейского Союза, в мирном урегулировании конфликта в Грузии и в процессе укрепления безопасности и стабильности в регионе Восточного партнерства, особенно с учетом деструктивной политики против суверенного выбора независимых государств, что сегодня также ярко проявляется в действиях против Украины.