შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა პროგრამის – „სახელმწიფო ენის ელჩები“ კურსდამთავრებულებს სიტყვით მიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა პროგრამის – „სახელმწიფო ენის ელჩები“ კურსდამთავრებულებს სიტყვით მიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა, ქართული ენის დღესთან დაკავშირებით, თბილისის საკრებულოში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე სახელმწიფო ენის დაცვისა და 14 აპრილის დღის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. თეა ახვლედიანმა განსაკუთრებული აქცენტი საქართველოს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ თანამოქალაქეებში სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესების აუცილებლობაზე გააკეთა. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ სწორედ სახელმწიფო ენის ცოდნა არის სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პროცესის ფუნდამენტი.
„ჩვენი ეთნიკურად მრავალფეროვანი ქვეყნის საზოგადოების გაძლიერების და სამოქალაქო თანასწორობის პროცესში, ერთ-ერთ უმთავრეს ფუნდამენტს, ქართული ენა და სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლება წარმოადგენს. ქართული ენის დღის აღნიშვნასთან დაკავშირებით, ჩვენ შევხვდით იმ ახალგაზრდებს, რომლებმაც გამოთქვეს მზაობა და სურვილი საკუთარი წვლილი შეიტანონ სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის საქმეში. ისინი აქტიურად ჩაერთნენ ჟვანიას სკოლის „სახელმწიფო ენის ელჩების“ პროგრამაში და წარმატებით მოემზადნენ, რომ შეასრულეს მნიშვნელოვანი მისია, დაეხმარონ არაქართულენოვანი თანამოქალაქეების ქართული ენის შესწავლის პროცესს, რათა მათ შეექმნათ და გაუფართოვდეთ პერსპექტივები პიროვნული და პროფესიული განვითარებისთვის, განათლებისა და დასაქმებისთვის. მე მინდა წარმატება ვუსურვო თითოეულ მათგანს მათ მომავალ საქმიანობაში,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, განათლების მინისტრ მიხეილ ჩხენკელთან ერთად, პროგრამის კურსდამთავრებულებს სერტიფიკატები გადასცა. მინისტრებთან ერთად ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ტყემალაძემ, სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილმა და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის ხელმძღვანელმა თამარ ჯაყელმა.
სახელმწიფო ენის სწავლებისა და ინტეგრაციის საკითხებში ტრენერთა მომზადება/გადამზადების სასერტიფიკატო პროგრამა – „სახელმწიფო ენის ელჩები“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლამ განახორციელა. პროგრამის ფარგლებში წინასწარი რეგისტრაციისა და კონკურსის გავლის შედეგად თბილისიდან, ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებიდან შეირჩა 20 ტრენერი, რომლებმაც 6 თვიანი, როგორც თეორიული, ასევე, პრაქტიკული გადამზადება გაიარეს სახელმწიფო ენის სწავლებისა და ინტეგრაციის საკითხებში. კურსის დასრულების შემდეგ ისინი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს სახელმწიფო ენას შეასწავლიან. სასწავლო პროცესი ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის ორგანიზებით წარიმართება.

Теа Ахвледиани выступила перед выпускниками программы - «Послы государственного языка»
О защите государственного языка и важности 14 апреля госминистр рассказала на встрече с представителями этнических меньшинств в Сакребуло Тбилиси. Теа Ахвледиани особо подчеркнула необходимость повышения уровня владения государственным языком среди представителей национальных меньшинств в Грузии. Госминистр отметила, что знание государственного языка является основой процесса гражданского равноправия и интеграции.
«В процессе укрепления общества нашей многонациональной страны одной из главных основ является повышение уровня владения государственным языком. В связи с празднованием Дня грузинского языка мы встретились с молодыми людьми, которые выразили готовность и желание внести свой вклад в популяризацию государственного языка. Они активно участвовали в программе Школы имени Зураба Жвания «Послы государственного языка» и успешно подготовились к выполнению важной миссии по оказанию помощи негрузиноязычным гражданам в процессе изучения грузинского языка. Хочу пожелать каждому из них успехов в их будущих начинаниях», - заявила Теа Ахвледиани.
Государственный министр Теа Ахвледиани вместе с министром образования Михаилом Чхенкели вручили сертификаты выпускникам программы. В мероприятии вместе с министрами приняли участие председатель сакребуло Тбилиси Георгий Ткемаладзе, председатель Департамента государственного языка Георгий Алибегашвили и директор Школы государственного управления им. Зураба Жвания Тамар Джакели. В результате предварительной регистрации и конкурса в рамках программы были отобраны 20 тренеров из регионов Тбилиси, Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети, которые прошли 6-месячную теоретическую и практическую подготовку по преподаванию государственного языка. По окончании курса они будут обучать государственному языку представителей этнических меньшинств. Образовательный процесс будет организован Школой государственного управления им. Зураба Жвании в районах проживания этнических меньшинств.