თეა ახვლედიანმა ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) რეგიონალურ დირექტორთან, დენიზ დურანთან შეხვედრა გამართა
19 აპრილი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) რეგიონალურ დირექტორთან, დენიზ დურანთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების და მათი ოჯახების მხარდაჭერის პროგრამაში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის, როგორც ნეიტრალური მედიატორის და ჰუმანიტარული მონაწილის, როლისა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას. თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესის შემდგომი მდგრადობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე, როგორც გაუჩინარებულ პირთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის, ისე ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის თვალსაზრისით.
მხარეებმა ისაუბრეს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიებისა და მათი ოჯახების დახმარების პროგრამის მიღწევებზე, აქტუალურ საკითხებსა და სამომავლო ხედვებზე. შეხვედრაზე ხაზი გაესვა, ერთობლივი ძალისხმევით, პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაუმჯობესების საჭიროებას, რომ შეძლებისდაგვარად მაქსიმალურად მოხერხდეს გაურკვევლობაში მყოფი ოჯახების დახმარება.
მხარეები შეთანხმდნენ გააგრძელონ მუშაობა და იპოვონ თანამშრომლობის საუკეთესო ოპტიმალური გზა, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა პროგრამის შემდგომი წარმატებით განხორციელების მიზნით.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ხელმძღვანელი საქართველოში სევერინ შაპაზი და კავკასიაში უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების საკითხებში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დესპანი დანიელ მაქსვინი დაესწრნენ.

Теа Ахвледиани встретилась с региональным директором Международного комитета Красного Креста по Европе и Центральной Азии Дениз Дюран
19 April 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с региональным директором Международного комитета Красного Креста (ICRC) по Европе и Центральной Азии Дениз Дюран.
Теа Ахвледиани подчеркнула важность роли и активного участия Международного комитета Красного Креста в качестве нейтрального посредника в программе поиска пропавших без вести в Грузии. Она отметила важность процесса поиска пропавших без вести, как с точки зрения определения их судеб и местонахождения, так и для содействия восстановления доверия между искусственно разделенными обществами.
Стороны подробно обсудили достижения программы по поиску пропавших без вести и помощи их семьям, текущие проблемы и перспективы на будущее. Была подчеркнута необходимость дальнейшего повышения эффективности процесса поиска, чтобы помочь семьям, находящимся в неопределенности.
Стороны договорились продолжить работу и найти оптимальный вариант сотрудничества для дальнейшей успешной реализации программы по поиску пропавших без вести.
Во встрече приняли участие глава делегации Международного комитета Красного Креста в Грузии Северин Шапаз и посол Международного комитета Красного Креста по делам пропавших без вести на Кавказе Дэниел Максвин.