შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ლატვიის პარლამენტის ევროპულ საქმეთა კომიტეტის დელეგაციასთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ლატვიელ პარლამენტარებს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა დატერიტორიული მთლიანობის, ასევე ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ორივე- შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით არსებული პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები. დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა და ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაცია და ფუნდამენტური უფლებების სხვა უხეში დარღვევები. მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო უკანონო დაკავების ფაქტებს და ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობა უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ყველა მოქალაქის ჰუმანიტარულ ჭრილში დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
სახელმწიფო მინისტრმა ლატვიელ პარლამენტარებს გააცნო საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
თავის მხრივ, საპარლამენტო დელეგაციამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ლატვიის ურყევი მხარდაჭერა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ისევე როგორც სამშვიდობო პროცესის მიმართ.

Теа Ахвледиани провела встречу с делегацией Комитета по европейским делам парламента Латвии
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с делегацией Комитета по европейским делам парламента Латвии.
Теа Ахвледиани поблагодарила латвийских парламентариев за их решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также процесса европейской и евроатлантической интеграции.
Она рассмотрела приоритеты, достигнутые результаты и планы на будущее политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. На встрече подробно обсуждались гуманитарно-правовая ситуация в оккупированных регионах Грузии и дискриминация местного населения, особенно этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах. Госминистр подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров для обеспечения немедленного освобождения всех незаконно задержанных граждан Грузии.
Теа Ахвледиани рассказала о реализации политики примирения и вовлеченности, которая, с одной стороны, направлена на улучшение социально-экономических условий пострадавшего от конфликта населения, а с другой стороны – на содействие диалогу, восстановлению доверия и сотрудничества на основе общих интересов.
Со своей стороны, парламентская делегация подтвердила непоколебимую поддержку Латвией суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также мирного процесса.