თეა ახვლედიანი კახეთის რეგიონის ახმეტის მუნიციპალიტეტს ესტუმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი კახეთის რეგიონის ახმეტის მუნიციპალიტეტს ესტუმრა.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში თეა ახვლედიანმა ქალაქ ახმეტაში „ქალთა ოთახის“ წარმომადგენლებთან გამართა შეხვედრა, სადაც, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტული მიმართულებების განხორციელების მიმდინარეობაზე ისაუბრა. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ამ პროცესში ქალთა აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას, რაც მათ გაძლიერებას და საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში ჩართულობის გაზრდას უკავშირდება. თეა ახვლედიანი ასევე სოფელ ჯოყოლოს ეწვია და პანკისის ხეობის საჯარო სკოლების მასწავლებლებს შეხვდა. სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა ეთნიკური უმცირესობებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობაზე, ამ მიმართულებით სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში უკვე გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლოდ დაგეგმილ ღონისძიებებზე. ხაზი გაესვა საზოგადოების ინტეგრაციის პროცესში მასწავლებლების მნიშვნელოვან როლს, რომლებსაც თემში საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებასა და ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებაში განსაკუთრებული წვლილი შეაქვთ.
სახელმწიფო მინისტრი ვიზიტის ფარგლებში ეწვია სოფელ დუმასტურის სპორტულ დარბაზს და გაეროს ბავშვთა ფონდის ხელმძღვანელის მოადგილე ემი კლენსთან ერთად საჩუქრად უახლესი, საერთაშორისო სტანდარტის ძიუდოს ტატამი გადასცა, რომელიც UNICEF-ის ფინანსური მხარდაჭერითაა შეძენილი. თეა ახვლედიანმა იმედი გამოთქვა, რომ სპორტული ღონისძიებების ხელშეწყობა წაახალისებს ადგილობრივი ახალგაზრდების შემდგომ მიღწევებს, თანატოლებთან მეტ კომუნიკაციასა და ინტეგრაციას.
სახელმწიფო მინისტრი სოფელ დუმასტურში გიორგი სოსიაშვილის წიგნის „გოდების კედელი“ პრეზენტაციასაც დაესწრო.
„ქალთა და ახალგაზრდების როლის გაძლიერება და მათი აქტიური ჩართულობის ხელშეწყობა - იყო ახმეტის მუნიციპალიტეტში ჩემი სამუშაო შეხვედრების მთავარი მიზანი. ქალაქ ახმეტასა და სოფელ ჯოყოლოში „ქალთა ოთახის“ წარმომადგენლებსა და პანკისის რეგიონის პედაგოგებთან გამართულ შეხვედრებზე განვიხილეთ ჩვენი მთავარი სტრატეგიული მიზნები, ამოცანები, განხორციელებული და მიმდინარე საქმიანობა, არსებული საჭიროებები და მათი გადაჭრის გზები. ვფიქრობ განსაკუთრებული მნიშვნელობის იყო, სოფელ დუმასტურის სკოლაში ჩვენი შეხვედრა, სადაც სპორტულ დარბაზს გადავეცით საერთაშორისო სტანდარტის ძიუდოს ტატამი, UNICEF-ის მხარდაჭერით, რაც განაკუთრებით მნიშვნელოვანი და სასიხარული იყო ადგილობრივი ახალგაზრდებისთვის, რომლებიც გამოირჩევიან სპორტის მიმართ თავიანთი ინტერესით და შესაძლებლობებით. დარწმუნებული ვარ, ამგვარი მხარდაჭერა ხელს შეუწყობს ჯანსაღი ცხოვრების წესის და სპორტის გზით, ახალგაზრდების შემდგომი მიღწევებისა და მეტი კომუნიკაციის განმტკიცებას,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани посетила регион Кахети
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила регион Кахети.
В ходе рабочего визита Теа Ахвледиани провела встречу с представителями «Женской комнаты» в Ахмета, где рассказала о реализации приоритетных направлений государственной политики гражданского равноправия и интеграции. Госминистр подчеркнула важность активного участия женщин в этом процессе, что связано с повышением их вовлеченности в различные сферы общественной жизни. Теа Ахвледиани также посетила село Джоколо и встретилась с учителями школ Панкисского ущелья. Она подчеркнула важность доступа к качественному образованию для этнических меньшинств, рассказала об уже предпринятых в этом направлении шагах в рамках госполитики гражданского равноправия и интеграции и мерах, запланированных на будущее.
В ходе визита госминистр посетила спортивный зал в селе Думастури, где,  вместе с заместителем главы Детского фонда ООН Эми Клэн преподнесли в подарок новейший татами для дзюдо, который был приобретен при финансовой поддержке ЮНИСЕФ. Теа Ахвледиани выразила надежду, что популяризация спортивных мероприятий будет способствовать дальнейшим достижениям местной молодежи, большему общению и интеграции со сверстниками. Госминистр также побывала на презентации книги Гиоргия Сосиашвили "Стена Плача".
«Усиление роли женщин и молодежи и содействие их активному участию в различные сферы общественной жизни было основной целью моих встреч в Кахети. На встречах в Ахмете и селе Джоколо мы обсудили наши основные стратегические цели, задачи, реализованные и текущие мероприятия, существующие потребности и пути их решения. Особое значение имела наша встреча в школе села Думастури, где при поддержке ЮНИСЕФ мы подарили спортзалу татами для дзюдо международного стандарта. Особенно это было важно и приятно для местной молодежи, отличающейся интересом к спорту. Я уверена, что такая поддержка будет способствовать дальнейшим достижениям молодежи посредством здорового образа жизни и занятий спортом», - заявила Теа Ахвледиани.