შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი განაგრძობს გამყოფი ხაზის სოფლებში ვიზიტებსა და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობასთან აქტიურ კომუნიკაციას.
ამჯერად სახელმწიფო მინისტრი გორის მუნიციპალიტეტში საოკუპაციო ხაზთან სოფელ ზარდიაანთკარში იმყოფებოდა და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, სოფელ ზარდიანთკარს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანთან, მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე მერაბ გამყრელიძესთან, შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულ მიხეილ შაყულაშვილთან, გორის მერ ვლადიმერ ხინჩეგაშვილსა და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებთან ერთად ეწვია.
როგორც თეა ახვლედიანმა შეხვედრაზე განაცხადა, კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა, შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.
ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრის მთავარ თემას წარმოადგენდა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, სოფელ ზარდიაანთკარში დაზიანებული სახლების აღდგენის მიზნით, სახელმწიფო უწყებებისა და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ განხორციელებული და სამომავლო, თანმიმდევრული ქმედებების გაცნობა.
ამასთან, ზარდიაანთკარში საქართველოს მთავრობის და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოსახლეობასთან განიხილეს მათ წინაშე არსებული საჭიროებები და აქტუალური საკითხები.
„შერიგების და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა; შესაბამისად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მნიშვნელოვანი მიმართულებაა გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ მოსახლეობასთან ინტენსიური კომუნიკაცია. ამ მიზნით, გუშინ ვიმყოფებოდი ნიქოზში, დღეს კი ვეწვიეთ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანთკარს, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად მნიშვნელოვნად დაზარალდა. ამ სოფლის შემთხვევა და მდგომარეობა განსაკუთრებულია იმ თვალსაზრისით, რომ ომით დაზარალებული სხვა სოფლებისგან განსხვავებით, ზარდიაანთკაარში საოკუპაციო ძალების მიერ შექმნილი სერიოზული უსაფრთხოების გამოწვევების შედეგად, ადგილობრივ მოსახლეობას ყველაზე გვიან მიეცა სოფელში დაბრუნების შესაძლებლობა. შესაბამისად, გახანგრძლივებული ოკუპაციისა და სახლებისთვის ომით მიყენებული დაზიანებების შედეგად, შეუძლებელი აღმოჩნდა მათი საცხოვრებლად გამოყენება.
გამომდინარე აქედან, სახელმწიფოს მხრიდან, ოჯახების ნაწილმა მიიღო ფინანსური კომპენსაცია, ხოლო 28 ოჯახი უზრუნველყოფილ იქნა დროებითი საცხოვრებლით. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივითა და უშუალო ჩართულობით, დაისახა სოფელ ზარდიაანთკარში დაზიანებული სახლების აღდგენის კონკრეტული სამოქმედო გეგმა, რომლის თანახმადაც ბოლო ერთი წლის განმავლობაში შესაბამისი სახელმწიფო უწყებებისა და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ განხორციელდა თანმიმდევრული ქმედებები ინდივიდუალურად, თითოეულ სახლთან მიმართებაში არსებული საჭიროებების შესაბამისად. ვფიქრობ, ზარდიაანთკართან მიმართებაში, უმაღლეს დონეზე მიღებული გადაწყვეტილება და მიმდინარე ძალისხმევა, არის საქართველოს მთავრობის ადამიანზე ორიენტირებული პოლიტიკის ფარგლებში მნიშვნელოვანი გზავნილი არა მარტო გამყოფი ხაზის მოსახლეობისთვის, არამედ კონფლიქტით დაზარალებული იმ ადამიანებისთვისაც, რომლებიც დღესდღეობით იმყოფებიან გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს, ოკუპირებულ რეგიონებში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани находилась в селе Зардианткари
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает посещать села возле разделительной линии и активно общаться с населением, пострадавшим от конфликта.
На этот раз Теа Ахвледиани находилась в селе Зардианткари, где встретилась с местным населением.
Госминистр посетила село вместе с заместителем министра регионального развития и инфраструктуры Мзией Гиоргобиани, замглавы отдела региональных связей правительства Грузии Мерабом Гамкрелидзе, губернатором Шида Картли Михаилом Шакулашвили, мэром Гори Владимиром Хинчегашвили и другими представители органов местного самоуправления.
Как заявила на встрече Теа Ахвледиани, забота о людях, пострадавших от конфликта, является одним из приоритетов госполитики примирения и вовлеченности.
Основной темой встречи с местным населением было ознакомление с действиями, предпринятыми государственными органами и органами местного самоуправления по восстановлению поврежденных домов в селе Зардианткари, по инициативе премьер-министра Грузия.
Кроме того, в Зардианткари представители правительства Грузии и местного самоуправления обсудили с населением потребности и текущие вопросы, стоящие перед ними.
«Одним из приоритетов госполитики примирения и вовлеченности является забота о людях, пострадавших от конфликта. Соответственно, важным направлением Аппарата госминистра является интенсивная коммуникация с населением, проживающим в селах вблизи разделительной линии. С этой целью вчера я была в Никози, а сегодня мы посетили село Зардияанткари, которое значительно пострадало в результате российско-грузинской войны августа 2008 года. Положение этого села особенное тем, что в отличие от других пострадавших от войны сел, в результате серьезных проблем с безопасностью, созданных оккупационными силами, местное население получило возможность вернуться в село в самое позднее время. Следовательно, в результате длительной оккупации дома невозможно было использовать для проживания. Поэтому со стороны государства часть семей получила материальную компенсацию, а 28 семей были обеспечены временным жильем. По инициативе и непосредственном участии премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили был составлен конкретный план мероприятий по восстановлению поврежденных домов в селе Зардианткари, согласно которому за последний год соответствующие государственные органы и органы местного самоуправления реализовали последовательные действия, в соответствии с потребностями каждого дома. Я думаю, что предпринимаемые усилия в отношении Зардияанткари являются важным сигналом для населения, проживающего по обе стороны разделительной линии», - заявила Теа Ахвледиани.