შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში თურქეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ალი ქაან ორბაისთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიულ პარტნიორობას და მჭიდრო, მეგობრულ ურთიერთობებს. თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა თურქეთის მიერ, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ორივე - შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით არსებული პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები.
დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა და ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაცია და ფუნდამენტური უფლებების სხვა უხეში დარღვევები.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელებაზე საუბრისას, თეა ახვლედიანმა ელჩს აღნიშნული პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის მიმდინარეობა და ხედვები გააცნო, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესებსა და საჭიროებებზე მორგებულ ახლებურ მიდგომებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს ეფუძნება.
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით, სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სახელმწიფო სტრატეგია, რომელშიც განსაზღვრულია სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები.
თავის მხრივ, ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა თურქეთის მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.

Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турции в Грузии Али Кааном Орбаи
6 September 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Грузии Али Кааном Орбаи.
На встрече Теа Ахвледиани подчеркнула стратегическое партнерство и тесные дружеские отношения между двумя странами. Она поблагодарила посла за твердую поддержку Турцией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ. На встрече были обсуждены текущие приоритеты, достигнутые результаты и планы на будущее аппарата госминистра. Также подробно обсуждалась гуманитарно-правовая ситуация в оккупированных регионах Грузии и дискриминация местного населения, особенно этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах.
Говоря о реализации политики примирения и вовлеченности, Теа Ахвледиани проинформировала дипломата о ходе процесса стратегического пересмотра указанной политики, который основан на новых подходах и приоритетах, адаптированных к интересам и потребностям пострадавшего от конфликта населения.
В направлении гражданского равноправия и интеграции госминистр упомянула утвержденную правительством стратегию на 2021-2030 годы, в которой определены приоритеты, цели и задачи государственной политики.
Со своей стороны посол еще раз подтвердил поддержку Турцией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ и выразил полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству с аппаратом государственного министра.