შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის სხდომა გახსნა და „2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობა შეაჯამა.
როგორც სახელმწიფო მინისტრმა განაცხადა, საქართველოს მთავრობას, ქვეყნის მრავალეთნიკური და კულტურულად მრავალფეროვანი საზოგადოების გაძლიერება სახელმწიფო პოლიტიკის უმაღლეს რანგში აქვს აყვანილი, რომლის რეალიზების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტად სწორედ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ეფექტიანობის განგრძობად ამაღლებას განიხილავს. სწორედ ამ მიზნით, გასულ წელს შემუშავდა და საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცდა ახალი ათწლიანი სტრატეგია.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, მისთვის განსაზღვრული უფლებამოსილების ფარგლებში, კოორდინაციას უწევს: სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით მრავალსექტორული, ერთიანი და თანამიმდევრული პოლიტიკის გატარებას, სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის განხორციელებას და ანგარიშგებას. დღევანდელი უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა ამ მიმართულებით, დარგობრივი სამინისტროებისა და სხვა შესაბამისი უწყებების მიერ, გასულ წელს გაწეული საქმიანობის შეჯამებას და მომავალ ნაბიჯებზე მსჯელობას ისახავდა მიზნად.
„დღევანდელ სხდომაზე განვიხილეთ ახალი ათწლიანი სტრატეგიის ფარგლებში მიღწეული პროგრესი, რაც ეფუძნება ყველა ჩართული სახელმწიფო უწყების მხრიდან შეთანხმებულ და კოორდინირებულ მიდგომას. 2021 წელს განხორციელებული საქმიანობის ანგარიშის განხილვას მნიშვნელოვანი დატვირთვა ჰქონდა, დასახული და ურთიერთდაკავშირებული ამოცანების ზეგავლენის შეფასებისა და ანალიზის თვალსაზრისით, რაც საშუალებას გვაძლევს ერთიან კონტექსტში მოვახდინოთ არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირება და გამოვკვეთოთ სტრატეგიის განხორციელების დინამიკა. აღნიშნული კი, თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია, რათა, საჭიროების შემთხვევაში, მოვახდინოთ პოზიტიური ცვლილებების შეტანა და ახალი გადაწყვეტილებების ინიცირება პოლიტიკის შემდგომი განვითარების და მისი ეფექტიანი განხორციელების პროცესში,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани открыла заседание правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции
7 September 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия открыла заседание правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции и подвела итоги реализации плана действий 2021 года государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.
Как заявила Теа Ахвледиани, укрепление многонационального и культурно разнообразного общества страны является приоритетом госполитики правительства Грузии и одним из важнейших приоритетов для ее реализации является постоянное повышение эффективности политика гражданского равноправия и интеграции. Именно с этой целью в прошлом году была разработана и утверждена новая десятилетняя стратегия.
Аппарат госминистра координирует реализацию единой и последовательной политики, стратегии и плана действий в направлении гражданского равноправия и интеграции. Сегодняшнее заседание межведомственной комиссии было направлено на подведение итогов деятельности министерств и других соответствующих ведомств за прошедший год и обсуждение дальнейших шагов.
«Мы обсудили прогресс, достигнутый в рамках новой десятилетней стратегии, в основе которой лежит согласованный и скоординированный подход всех вовлеченных госструктур. Рассмотрение отчета о деятельности было важным с точки зрения оценки и анализа поставленных и взаимосвязанных задач, что позволяет выявить существующие вызовы и наметить динамику реализации стратегии. Это, в свою очередь, важно для того, чтобы в случае необходимости мы могли внести позитивные изменения и инициировать новые решения в процессе дальнейшего развития политики и ее эффективной реализации», - заявила Теа Ахвледиани.