შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან შეხვედრაზე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულება შეაჯამა.
თეა ახვლედიანმა სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა და „2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობა შეაჯამა.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ხედვაზე, მიზნებსა და ამოცანებზე. მან ხაზი გაუსვა აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებს, ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებს და ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, სადაც მონაწილეებმა გამოთქვეს მოსაზრებები განხორციელებულ საქმიანობასთან და არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს უმნიშვნელოვანეს პრაქტიკას, რომელიც გულისხმობს სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან რეგულარულ თანამშრომლობას. დღევანდელ შეხვედრაზე ჩვენ საბჭოს წარვუდგინეთ ახალი ათწლიანი სტრატეგიის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების წლიური ანგარიში და ამავდროულად გავაცანით ის უმნიშვნელოვანესი ტენდენციები, რომელიც გამოიკვეთა მიმდინარე წლის განმავლობაში. საქმიანობის ანგარიშის განხილვა საბჭოს ფორმატში მიზნად ისახავს მიღწეული პროგრესისა და ჯერ კიდევ არსებული გამოწვევების ფონზე სტრატეგიის განხორციელების დინამიკის წარმოჩენასა და პოლიტიკის შემდგომი ეფექტიანი იმპლემენტაციის პროცესში საბჭოს წევრი ორგანიზაციების აქტიური ჩართულობის უზრუნველყოფას,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ღონისძიება გაიმართა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) „სამოქალაქო და ეკონომიკური ინტეგრაციის პროგრამის“ მხარდაჭერით, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს გაეროს ასოციაცია (UNAG).

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия подвела итоги реализации плана действий 2021 года госстратегии гражданского равноправия и интеграции на встрече Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии.
Теа Ахвледиани открыла встречу Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии и подвела итоги реализации плана действий 2021 года государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.
Госминистр рассказала о целях и задачах политики гражданского равноправия и интеграции. Она подчеркнула результаты, достигнутые в рамках указанной политики, проблемы, которые еще существуют, и рассказала о планах на будущее. В рамках встречи состоялась дискуссия, где участники высказали свое мнение относительно реализованных мероприятий и существующих проблем.
«Аппарат госминистра продолжает сотрудничество с Советом национальных меньшинств при Народном защитнике. На сегодняшнем заседании мы представили Совету ежегодный отчет о выполнении плана действий 2021 года новой десятилетней стратегии, а заодно представили наиболее важные тенденции, наметившиеся в течение текущего года. Рассмотрение отчета в формате Совета направлено на представление динамики реализации стратегии в свете достигнутого прогресса и существующих вызовов», - заявила Теа Ахвледиани.
Мероприятие прошло при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), в рамках «Программы гражданской и экономической интеграции».