შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის საკითხებში ევროკავშირის საბჭოს სამუშაო ჯგუფის (COEST) წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა სამუშაო ჯგუფის წევრებს მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და აქვე აღნიშნა ევროკავშირის განსაკუთრებული როლი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ურთიერთობებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოში COEST-ის ვიზიტის მნიშვნელობას.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატებს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკების პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობა და ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაცია და ფუნდამენტური უფლებების სხვა უხეში დარღვევები.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელებაზე საუბრისას, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა აღნიშნული პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის მიმდინარეობასა და ხედვებზე, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესებსა და საჭიროებებზე მორგებულ ახლებურ მიდგომებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს ეფუძნება.
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით, სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სახელმწიფო სტრატეგია, რომელშიც განსაზღვრულია სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები.
აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის საკითხებში ევროკავშირის საბჭოს სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ევროკავშირისა და წევრი ქვეყნების ურყევი მხარდაჭერა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის მიმართ. შეხვედრა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა და განხილული საკითხების მიმართ COEST-ის წარმომადგენლების მხრიდან მაღალი ინტერესი დაფიქსირდა.
"ევროკავშირის წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებისგან შემდგარი აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის კომიტეტის COEST-ის ვიზიტს საქართველოში უაღრესად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება, ვინაიდან სწორედ აღნიშნული ფორმატი, სამუშაო დონეზე შეიმუშავებს რეკომენდაციებსა და წინადადებებს ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოებისთვის, მათ შორის საქართველოსთან მიმართებაში. უკვე ევროპული პერსპექტივის მქონე საქართველოს, ევროკავშირთან ურთიერთობების აქტუალურ საკითხებთან ერთად, დღევანდელი შეხვედრის უდიდესი ნაწილი, ბუნებრივია, დაეთმო საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების თემატიკას, აქცენტით ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის განხორციელების დინამიკასა და სამომავლო ხედვებზე. კომიტეტის წევრებს ჩვენ დეტალურად გავაცანით საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ადგილზე არსებული ვითარება, მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივები და ჩვენი პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებმა, ცალსახად აღნიშნეს ევროკავშირის ისტორიული გადაწყვეტილების - საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭების მნიშვნელობა და მტკიცედ დაადასტურეს კიდევ ერთხელ ურყევი მხარდაჭერა ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани провела встречу с представителями Рабочей группы Совета Европейского Союза по Восточной Европе и Центральной Азии (COEST)
28 September 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с представителями Рабочей группы Совета Европейского Союза по Восточной Европе и Центральной Азии (COEST).
Теа Ахвледиани поблагодарила членов рабочей группы за решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках ее международно признанных границ и отметила важную роль ЕС в процессе мирного урегулирования конфликта, в том числе путем примирения искусственно разделенных обществ. В этом контексте госминистр подчеркнула важность визита COEST в Грузию.
Она представила зарубежным гостям приоритеты и достигнутые результаты деятельности Аппарата в направлении политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. На встрече подробно обсуждались гуманитарно-правовая ситуация в оккупированных регионах Грузии, дискриминация местного населения, особенно этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах, и другие грубые нарушения основных прав человека.
Говоря о реализации политики примирения и вовлеченности, Теа Ахвледиани проинформировала членов делегации о ходе процесса стратегического пересмотра указанной политики, который основан на новых подходах и приоритетах, адаптированных к интересам и потребностям пострадавшего от конфликта населения. В направлении гражданского равноправия и интеграции госминистр упомянула государственную стратегию на 2021-2030 годы, в которой определены приоритеты, цели и задачи государственной политики.
Представители рабочей группы Совета Европейского Союза по вопросам Восточной Европы и Центральной Азии еще раз подтвердили непоколебимую поддержку Европейским Союзом и его государствами-членами суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также мирной политики правительства Грузии.
Встреча прошла в интерактивном режиме.
«Визит рабочей группы Совета ЕС по вопросам Восточной Европы и Центральной Азии в Грузию крайне важен, поскольку в указанном формате будут выработаны рекомендации и предложения для принимающих решения органов Совета ЕС, в том числе в отношении Грузии. Наряду с актуальными вопросами отношений с ЕС, большая часть сегодняшней встречи была посвящена теме мирного урегулирования конфликта в Грузии, динамике реализации политики примирения и взглядам на будущее. Мы подробно проинформировали членов комитета о текущей ситуации в Абхазии и Цхинвальском регионе, мирных инициативах правительства и процессе стратегического пересмотра нашей политики. На встрече была отмечена важность исторического решения ЕС предоставить Грузии европейскую перспективу, еще раз была твердо подтверждена непоколебимая поддержка суверенитета и территориальной целостности нашей страны», - заявила Теа Ахвледиани.