თეა ახვლედიანმა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან აშოტ სმბატიანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა
14 ოქტომბერი 2022
თეა ახვლედიანმა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან აშოტ სმბატიანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს თანამდებობაზე დანიშვნა მიულოცა და დიპლომატიურ საქმიანობაში წარმატება უსურვა საქართველოს და სომხეთის რესპუბლიკას შორის კეთილმეზობლური და მეგობრული ურთიერთობების შემდგომი გამყარებისა და ორი ქვეყნის ხალხის საკეთილდღეოდ.
თეა ახვლედიანმა ელჩს გააცნო უწყების საქმიანობა, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით. სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში არსებულ მძიმე უფლებრივ და ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადგილობრივი მოსახლეობის, განსაკუთრებით ეთნიკური ქართველების ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებზე.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიზნები და სამომავლო გეგმები, აღნიშნა ის მექანიზმები და ინსტრუმენტები, რომლებიც ხორციელდება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში, და მიმართულია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში თანასწორი ჩართულობისკენ.
ხაზი გაესვა ორ ქვეყანას შორის პარტნიორობის, ასევე რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცების მნიშვნელობას.
სომხეთის ელჩი, თავის მხრივ, მიესალმა აღნიშნული ორივე მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ გაწეულ ძალისხმევას და თანამშრომლობისთვის მზადყოფნა გამოთქვა.

Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в Грузии Ашотом Смбатяном
14 October 2022
Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в Грузии Ашотом Смбатяном.
Госминистр поздравила посла с назначением и пожелала ему успехов в дипломатической деятельности для дальнейшего укрепления добрососедских и дружеских отношений между Грузией и Арменией, на благо народов двух стран.
Теа Ахвледиани ознакомила посла с деятельностью Аппарата, как в направлении политики примирения и вовлеченности, так и политики гражданского равноправия и интеграции. Госминистр рассказала о тяжелой правовой и гуманитарной ситуации в оккупированной Абхазии и Цхинвальском регионе, грубых нарушениях основных прав местного населения, особенно этнических грузин.
Теа Ахвледиани рассмотрела приоритеты, цели и планы на будущее политики гражданского равноправия и интеграции, отметила механизмы и инструменты, которые реализуются в рамках государственной стратегии и которые направлены на вовлечение представителей национальных меньшинств в различные сферы общественной жизни.
Была подчеркнута важность партнерства двух стран, а также укрепления мира и стабильности в регионе.
Посол Армении, со своей стороны, приветствовал усилия государства в обоих направлениях и выразил готовность к сотрудничеству.