გილოცავთ ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს, რომელსაც საქართველო ყოველწლიურად, მსოფლიო საზოგადოებასთან ერთად აღნიშნავს იმის დასტურად, რომ ადამიანი, მისი ღირსება და უფლებები კაცობრიობისთვის უმთავრესი ფასეულობაა!
გაეროს გადაწყვეტილებით ეს დღე 1996 წლიდან, 16 ნოემბერს აღინიშნება და ხაზს უსვამს მსოფლიოს მდიდარი და მრავალფეროვანი კულტურების მიმართ პატივისცემასა და დაფასებას, სხვადასხვა ეთნოსების მშვიდობიანი, სოლიდარული და ჰარმონიული თანაცხოვრების მნიშვნელობას, რაც ჩვენი გაზიარებული ღირებულებები და ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია.
საქართველო კულტურული მრავალფეროვნების ერთ-ერთი საუკეთესო მაგალითს წარმოადგენს, რომელიც გამორჩეულია ეთნიკური წარმომავლობით, კულტურით, მრწამსით და ტრადიციებით განსხვავებული სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენელთა ჰარმონიული თანაცხოვრების ისტორიული გამოცდილებით, ურთიერთპატივისცემითა და შემწყნარებლობით.
სწორედ ამ ფუნდამენტური ღირებულებების საფუძველზე იქცა საქართველო ჩვენი მრავალეთნიკური მოსახლეობის სამშობლოდ, რომელიც, ამავდროულად, უზრუნველყოფს მათი კულტურული იდენტობის შენარჩუნებას.
საქართველო, როგორც ევროპული ქვეყანა პატივს სცემს და იზიარებს ერთიან ევროპულ ფასეულობებს, სადაც ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებების და თავისუფლებების დაცვა გარანტირებულია კონსტიტუციით. საქართველოს შესაბამისი კანონმდებლობით, დამკვიდრებული საერთაშორისო სტანდარტებით და დანერგილი მექანიზმებით უზრუნველყოფილია თანასწორობა და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა.
სწორედ ამ ღირებულებებს და ჩვენს უნიკალურ ისტორიულ გამოცდილებას ეფუძნება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკა, რომელიც ქვეყანაში ეთნოსთაშორისი ურთიერთობების გაძლიერებას, განვითარების და ჩართულობის თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველყოფას და თანასწორობის პრინციპის განმტკიცებას ისახავს მიზნად.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ თანასწორობისა და ტოლერანტობის პრინციპებზე დაფუძნებული საზოგადოება დემოკრატიული სიმტკიცის და სტაბილური განვითარების მყარი საფუძველია. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, წელს, ამ დღეს ახალგაზრდებზე ორიენტირებული მრავალფეროვანი პროგრამითა და აქტივობებით აღნიშნავს. სწორედ მათი პრინციპული პოზიციითა და უფრო აქტიური ჩართულობით, ერთიანი ძალისხმევით შევძლებთ ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის მაღალ სტანდარტებზე დაფუძნებული ტოლერანტული გარემოს შემდგომ განმტკიცებასა და გაძლიერებას.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სახელით, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს ვულოცავთ თანასწორობისა და ტოლერანტობის ყველა ქომაგს, სრულიად საქართველოს! გისურვებთ მშვიდობას, სიკეთესა და წარმატებულ მომავალს!

Поздравляю с Международным днем толерантности, который Грузия ежегодно отмечает вместе с мировым сообществом как доказательство того, что человек, его достоинство и права являются самой главной ценностью для человечества!
По решению ООН этот день отмечается 16 ноября с 1996 года и подчеркивает уважение и признательность к разнообразным культурам мира, важность мирного, солидарного и гармоничного сосуществования различных этнических групп.
Грузия является одним из лучших примеров культурного разнообразия, который отличается историческим опытом гармоничного сосуществования, взаимного уважения и толерантности представителей разных этнических групп с разным этническим происхождением, культурой, верованиями и традициями. Именно на основе этих фундаментальных ценностей Грузия стала родиной многонационального населения, что, в то же время, обеспечивает сохранение их культурной самобытности.
Грузия, как европейская страна, уважает и разделяет общеевропейские ценности, где защита общепризнанных прав и свобод человека гарантируется Конституцией. Согласно соответствующему законодательству Грузии, установленные международные стандарты и внедренные механизмы обеспечивают равенство и защиту прав этнических меньшинств.
Именно на этих ценностях и нашем уникальном историческом опыте основана государственная политика гражданского равноправия и интеграции, которая направлена на укрепления межэтнических отношений в стране, предоставления равных возможностей для развития и участия всех представителей этнических групп, укрепления принципа равноправия.
Международный день толерантности еще раз напоминает нам о том, что общество, основанное на принципах равенства и толерантности, является прочной основой для демократического и стабильного развития. В этом году аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии отмечает этот день различными программами и мероприятиями, ориентированными на молодежь.
От имени аппарата госминистра поздравляю всю Грузию с Международным днем толерантности! Желаю всем мира, добра и успешного будущего!