შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებიდან ახალგაზრდებს საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებზე კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარის ფარგლებში სიტყვით მიმართა და ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე მიულოცა. თეა ახვლედიანმა აღნიშნა, რომ საქართველოში, ეთნიკურად მრავალფეროვანი საზოგადოების ტოლერანტულ გარემოში ღირსეულად თანაცხოვრობის უნიკალური ისტორიული გამოცდილების გათვალისწინებით, ისევე როგორც თანასწორობის პრინციპებსა და საერთო ევროპულ ფასეულობებზე დამკვიდრებული საერთაშორისო სტანდარტებით და სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში დანერგილი მექანიზმებით, უზრუნველყოფილია თანასწორობა და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა.
სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებს აპარატის საქმიანობა, პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები გააცნო, რომელთა განხორციელებაში ახალგაზრდა თაობის ჩართულობის გაზრდა პოლიტიკის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა სახელმწიფო პოლიტიკის ეფექტიანად განხორციელების პროცესში, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის ინფორმირებისა და ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობას, მათ შორის საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პერსპექტივების შესახებ გაამახვილა ყურადღება. სემინარის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარა წულეისკირმა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა.
დღის განმავლობაში დაგეგმილი ღონისძიებების ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით პანდემიის პერიოდში გადაღებული ტოლერანტობისადმი მიძღვნილი კლიპის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც საპატიო სტუმრების სახელით ესწრებოდნენ სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლები, მათ შორის ტოლერანტობისადმი მიძღვნილი კლიპის მონაწილეები.
„ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს ვულოცავ სრულიად საქართველოს, სადაც ეთნიკური წარმომავლობით, კულტურით, ტრადიციებით, თუ მრწამსით განსხვავებული ჩვენი საზოგადოების წევრები საუკუნეების მანძილზე ღირსეულად თანაცხოვრობენ და ერთად იღწვიან ჩვენი სამშობლოს განვითარებისთვის. დღევანდელი დღე კიდევ ერთხელ გვახსენებს, რომ ურთიერთპატივისცემასა და თანასწორობის პრინციპებზე დაფუძნებული საზოგადოება დემოკრატიული სიმტკიცის მყარი საფუძველია. სწორედ ამ ღირებულებებს და ჩვენი ქვეყნის ისტორიულ უნიკალურ გამოცდილებას ემყარება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკა, რომლის ერთ-ერთ უმთავრეს, მნიშვნელოვან პრიორიტეტს ახალგაზრდების საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ჩართულობის გაძლიერება წარმოადგენს. სწორედ ამიტომ, დღევანდელ დღეს, ჩვენ აღვნიშნავთ, სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის და კახეთის რეგიონებიდან მოწვეულ ახალგაზრდებთან ერთად, სხვადასხვა ღონისძიებით კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ჩვენი ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური პრიორიტეტების თაობაზე ახალგაზრდა თაობის ცნობიერების ამაღლებას,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ორდღიან სემინარში 40-მდე ახალგაზრდა მონაწილეობს. კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარი მოიცავს შეხვედრებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესა და სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების წარმომადგენლებთან, თემის ექსპერტებსა და საერთაშორისო პარტნიორებთან. ღონისძიების ფარგლებში მონაწილეები ეწვევიან ოკუპაციის მუზეუმსაც.
კულტურულ-საგანმანათლებლო საინფორმაციო კამპანიების ციკლი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ერთობლივი პარტნიორობით ხორციელდება, რომელსაც მხარს უჭერს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტი. საინფორმაციო კამპანიის მონაწილეებს სემინარის დასასრულს სერტიფიკატები და ევროსაბჭოსგან სიმბოლური საჩუქრები: ბრენდირებული მეხსიერების ბარათები და მაისურები გადაეცათ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани обратилась к молодежи регионов Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети в рамках культурно-образовательного семинара по европейской и евроатлантической интеграции Грузии и поздравила их с Международным днем толерантности. Теа Ахвледиани отметила, что в Грузии, с учетом уникального исторического опыта достойного совместного проживания в толерантной среде этнически разнообразного общества, а также международных стандартов, установленных на принципах равенства и общеевропейских ценностей, обеспечена защита прав национальных меньшинств.
Госминистр ознакомила молодежь с деятельностью аппарата, достигнутыми результатами и планами на будущее, в реализации которых повышение вовлеченности молодого поколения является одним из основных приоритетов государственной политики. Теа Ахвледиани подчеркнула важность информирования и повышения осведомленности населения регионов проживания этнических меньшинств, в том числе о перспективах европейской и евроатлантической интеграции Грузии.
В рамках запланированных в течение дня мероприятий по инициативе аппарата Государственного министра состоялась презентация клипа, посвященного толерантности, снятого в период пандемии, на которой в качестве почетных гостей присутствовали представители различных сфер, в том числе сами участники клипа.
«Поздравляю всю Грузию с Международным днем толерантности, где члены нашего общества с разным этническим происхождением, культурой, традициями и верованиями веками достойно жили вместе и вместе работали на благо нашей Родины. Сегодняшний день еще раз напоминает нам о том, что общество, основанное на принципах взаимного уважения и равенства, является прочной основой демократии. На этих ценностях и уникальном историческом опыте нашей страны основана государственная политика гражданского равноправия и интеграции, одним из главных, важных приоритетов которой является усиление общественно-политической активности молодежи. Именно поэтому этот день мы отмечаем вместе с молодежью, приглашенной из регионов Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети. Различные мероприятия и культурно-просветительские семинары направлены на повышение осведомленности молодого поколения о европейских и евроатлантических приоритетах нашей страны», - заявила Теа Ахвледиани.
В двухдневном семинаре принимают участие около 40 молодых людей. Культурно-образовательный семинар включает встречи с председателем парламента Грузии и представителями различных государственных структур, экспертами и международными партнерами. В рамках мероприятия участники также посетят Музей оккупации.
Цикл культурно-образовательных семинаров проводится при совместном партнерстве Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Информационного центра НАТО и ЕС, при поддержке Государственного департамента США. По окончании семинара участникам были вручены сертификаты и символические подарки от Совета Европы: фирменные карты памяти и футболки.