სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა უწყებასთან არსებულ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა პლატფორმებთან შეხვედრა გამართა
22 ნოემბერი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, უწყებასთან არსებული „შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭოსა“ და ,,ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე საკონსულტაციო პლატფორმის“ წევრებთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მიზანს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში 2022 წელს განხორციელებული საქმიანობის შეჯამება და მიღწეული მნიშვნელოვანი შედეგების შეფასება წარმოადგენდა. ამასთან, სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა როგორც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობაზე, ასევე მიმდინარე საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებზე, რომელიც გამყოფი ხაზით ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების და ნდობის აღდგენის პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას და საერთო ინტერესების გარშემო თანამშრომლობის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად. საბჭოსა და პლატფორმის წევრებმა მინისტრს საკუთარი მოსაზრებები გაუზიარეს და მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნა გამოთქვეს, რაც ჩართულობის ხელშეწყობასა და კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების უფლებების დაცვას ემსახურება.
„წლის განმავლობაში განხორციელებული ძირითადი საქმიანობა და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან პარტნიორობის გაღრმავების მიზნით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით ჩამოყალიბებული პლატფორმების ფარგლებში ჩვენი ერთობლივი თანამშრომლობის შედეგები, დღეს ჩვენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ერთად შევაჯამეთ. სპეციფიკისა და კომპეტენციიდან გამომდინარე, უწყების წინაშე განსაზღვრული მიზნების გათვალისწინებით, ჩვენ განვიხილეთ მიღწეული შედეგები, ვიმსჯელეთ ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებასა და მიმდინარე პროცესების დინამიკაზე, ასევე დავსახეთ ჩვენი სამომავლო თანამშრომლობის გეგმა,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭო და მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე საკონსულტაციო პლატფორმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით 2021 წელს დაარსდა და მიზნად ისახავს ერთი მხრივ, სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის გაძლიერებას, ხოლო მეორე მხრივ - ქალთა ჩართულობისა და როლის გაზრდას მშვიდობის მშენებლობის პროცესში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела встречу с представителями гражданского общества, которые являются членами «Консультативного совета экспертов по вопросам политики примирения и вовлеченности» и консультативной платформы для женщин «Женщины, мир и безопасность - консультативная платформа для повышения эффективности участия женщин в процессе миростроительства».
Целью встречи было подведение итогов деятельности, проведенной в 2022 году в рамках политики примирения и вовлеченности, в том числе в рамках мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему». Кроме того, госминистр рассказала о текущей ситуации на оккупированных территориях Грузии, а также о мероприятиях и планах на будущее, которые направлены на достижение существенного прогресса в процессе примирения и восстановления доверия между искусственно разделенными обществами. Члены совета и платформы поделились с министром своим мнением и выразили готовность к продолжению тесного сотрудничества, которое служит защите прав людей, затронутых конфликтом.
«Сегодня, вместе с представителями гражданского общества мы подвели итоги основных мероприятий, проведенных за год и обсудили результаты нашего совместного сотрудничества в рамках платформ, созданных по инициативе аппарата госминистра в целях углубления партнерства с неправительственными организациями. Исходя из специфики и компетенции, учитывая цели, поставленные перед Аппаратом, мы обсудили достигнутые результаты, рассмотрели ситуацию в оккупированных регионах и динамику текущих процессов, а также наметили план нашего дальнейшего сотрудничества», - заявила Теа Ахвледиани.
Консультативный совет экспертов, занимающихся вопросами политики примирения и вовлеченности и консультативная платформа по усилению эффективного участия женщин в процессе миростроительства были созданы в 2021 году по инициативе аппарата госминистра.