ლია გიგაურმა სემინარის “საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და პერსპექტივები” მონაწილეებს სიტყვით მიმართა
4 დეკემბერი 2022
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა სემინარის “საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და პერსპექტივები” მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტებისთვის მორიგი კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარი გაიმართა სახელწოდებით “საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და პერსპექტივები”. გახსნით ღონისძიებაზე ახალაგაზრდებს სიტყვით მიმართეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა, საქართველოში აშშ-ის საელჩოს კულტურის ატაშემ კრისტოფერ ანდერსონმა და ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ირინა შამილაძემ.
ლია გიგაურმა ახალგაზრდებს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობა გააცნო და ეთნიკურად და კულტურულად მრავალფეროვანი საზოგადოების მშვიდობიანი თანაცხოვრების უნიკალურ ისტორიულ გამოცდილებაზე ისაუბრა, რომელიც დღეს უკვე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკით არის გამყარებული და ხელს უწყობს თანაბარუფლებიანი, ტოლერანტული, კულტურულად მრავალფეროვანი და დემოკრატიული საზოგადოების შემდგომ განმტკიცებასა და ეთნოსთაშორისი ურთიერთობების გაძლიერებას. სამოქალაქო თანასწორობის იდეის სრულფასოვანი რეალიზების კუთხით, მინისტრის მოადგილემ განსაკუთრებული ყურადღება ახალგაზრდების როლსა და ჩართულობის გაზრდაზე გაამახვილა, ასევე ხაზი გაუსვა ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ ახალგაზრდა თაობის ცნობიერების ამაღლებისა და ინფორმირების აუცილებლობას.
ორი დღიანი კულტურულ-საგანმანათლებლო სემინარის ფარგლებში, მონაწილეები შეხვდნენ როგორც აღმასრულებელი, ასევე, საკანონმდებლო ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებსა და ექსპერტებს. ამასთან, პროექტის ფარგლებში ახალგაზრდები ოკუპაციის მუზეუმს ეწვივნენ და საქართველოს უახლესი ისტორიის ამსახველი მნიშვნელოვანი დოკუმენტური და ფოტომასალა დაათვალიერეს.

Лия Гигаури обратилась к участникам семинара «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии»
4 December 2022
Заместитель госминистра Лия Гигаури обратилась к участникам семинара «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии».
Для студентов, проживающих в Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахетии, был проведен культурно-образовательный семинар на тему «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии». На открытии перед молодежью выступили первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, атташе по культуре посольства США в Грузии Кристофер Андерсон и заместитель директора Информационного центра НАТО и ЕС Ирина Шамиладзе.
Лия Гигаури ознакомила молодежь с деятельностью аппарата госминистра и рассказала об уникальном историческом опыте мирного сосуществования этнически и культурно разнообразного общества, что сегодня уже поддерживается государственной политикой гражданского равноправия и интеграции и способствует дальнейшему укреплению равноправного, толерантного, культурно разнообразного и демократического общества и укреплению межэтнических отношений. Заместитель госминистра подчеркнула необходимость повышения осведомленности и информирования молодого поколения о европейской и евроатлантической интеграции страны.
В рамках двухдневного культурно-просветительского семинара участники встретились с представителями органов исполнительной и законодательной власти, а также с представителями дипломатического корпуса и экспертами. Кроме того, в рамках проекта молодые люди посетили Музей оккупации и ознакомились с важными документами и фотографиями, рассказывающими о новейшей истории Грузии.