შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების უწყებათაშორისი კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართა.
უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა სახელმწიფო მინისტრმა გახსნა და ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი მდგრადობის და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე, როგორც გაუჩინარებულ პირთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის, მათი ოჯახების მხარდაჭერის, ისე ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის თვალსაზრისით.
სხდომაზე, დღის წესრიგით გათვალისწინებული თემატიკის მიხედვით, განხილულ იქნა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესის აქტუალური საკითხები, არსებული გამოწვევები და სამომავლო ხედვები. აღინიშნა წლის მანძილზე წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან ინტენსიური თანამშრომლობით გაწეული ძალისხმევა, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინაციით, თემატური სამუშაო ჯგუფების ფარგლებში განხორციელებულ საქმიანობასა და მიღწეულ შედეგებზე.
„მოგეხსენებათ, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ინიციატივით შემუშავებული რეკომენდაციების თანახმად, წელს ჩვენ დავიწყეთ წითელ ჯვართან დისკუსია-კონსულტაციები საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესთან დაკავშირებით, რომელიც, დიდწილად გულისხმობს, პროგრამაში ჩართული შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების როლის ეტაპობრივ გაზრდას. დღევანდელ სხდომაზე, ჩვენ შევაჯამეთ განხორციელებული საქმიანობა, მიღწეული შედეგები და ვიმსჯელეთ იმ სამომავლო გეგმებსა და კონკრეტულ საკითხებზე რაც, მიმართული იქნება პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომ გაზრდაზე, შესაბამისს სახელმწიფო უწყებებს შორის კოორდინირებული ქმედებების გაძლიერებაზე, ოჯახებთან უფრო აქტიურ კომუნიკაციაზე და რაც მთავარია, მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის მოძიებისთვის სათანადო შესაძლებლობების უზრუნველყოფაზე,”- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
უწყებათაშორისი კომისია 2019 წლის 24 ოქტომბერს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა. პროცესში ჩართული უწყებების ძალისხმევით და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი საკოორდინაციო მექანიზმების ფარგლებში აქტიურად მიმდინარეობს 1990-ანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების, იდენტიფიკაციის და ოჯახებისთვის გადაცემის პროცესი. ამ დრომდე, იდენტიფიცირებულია და ოჯახებს გადაეცა 230 პირის ნეშტი.

Под председательством государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия состоялось заседание Межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов.
Теи Ахвледиани открыла заседание межведомственной комиссии и рассмотрела достигнутые результаты программы по поиску, идентификации и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года.
На встрече были обсуждены текущие вопросы процесса поиска пропавших без вести. Были отмечены предпринятые в течение года усилия по интенсивному сотрудничеству с Международным комитетом Красного Креста. Особое внимание было уделено достигнутым результатам в рамках тематических рабочих групп, координируемых Аппаратом госминистра.
«В соответствии с рекомендациями, разработанными по инициативе МККК, в этом году мы начали обсуждения и консультации с Красным Крестом относительно процесса трансформации программы поиска пропавших без вести в Грузии, что в значительной степени предполагает постепенное усиление роли соответствующих государственных органов, участвующих этом процесе. На сегодняшней встрече мы подвели итоги проведенных мероприятий, достигнутых результатов и обсудили дальнейшие шаги, направленные на повышение эффективности программы и усиление скоординированных действий между соответствующими государственными органами», - заявила Теа Ахвледиани.
Межведомственная комиссия была создана 24 октября 2019 года постановлением правительства Грузии. Благодаря усилиям организаций, участвующих в этом процессе и Международного комитета Красного Креста продолжается процесс поиска, идентификации и перезахоронения лиц, пропавших без вести во время вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года. На сегодняшний день в результате работы координационных механизмов были идентифицированы и переданы семьям останки 230 человек.