შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების უწყებათაშორისი კომისიის ონლაინ შეხვედრა გაიმართა.
სხდომა კომისიის თავმჯდომარემ, თეა ახვლედიანმა გახსნა და ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე, გაუჩინარებულ პირთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის და მათი ოჯახების თანადგომის თვალსაზრისით.
სხდომაზე, დღის წესრიგით გათვალისწინებული თემატიკის მიხედვით, განხილულ იქნა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ბედისა და ადგილსამყოფელის დადგენის მიმდინარე სამუშაო პროცესი, აქტუალური საკითხები და სამომავლო ხედვები. აღინიშნა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან ინტენსიური თანამშრომლობით გაწეული ძალისხმევა, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ინიციატივით ჩატარებული სტრატეგიული კვლევის დასკვნების და რეკომენდაციების თანახმად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროგრამის მიმდინარე ტრანსფორმაციის პროცესზე, რომელიც, დიდწილად გულისხმობს, პროგრამის განხორციელებაში ჩართული სახელმწიფო უწყებების როლის ეტაპობრივ გაზრდას.
კომისიის წევრებმა იმსჯელეს და შეჯერდნენ 2023 წელს განსახორციელებელი საქმიანობის გეგმაზე, რომელიც მიმარულია ასევე შემდგომ წლებში პროგრამის მდგრადობის ხელშეწყობაზე და, რაც მთავარია, მეტი უგზო უკვლოდ დაკარგული პირის მოძიებისთვის სათანადო შესაძლებლობების უზრუნველყოფაზე.

Под председательством Теи Ахвледиани состоялось онлайн-заседание Межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов
7 March 2023
Под председательством государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия состоялось онлайн-заседание Межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов.
Теа Ахвледиани открыла заседание межведомственной комиссии и рассмотрела достигнутые результаты программы по поиску, идентификации и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года.
На заседании обсуждался текущий рабочий процесс по установлению судьбы и местонахождения пропавших без вести. Были отмечены усилия, предпринятые в тесном сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста. Особое внимание было уделено продолжающемуся процессу трансформации программы поиска пропавших без вести, что в значительной степени предполагает постепенное повышение роли государственных органов, участвующих в реализации программы.
Члены комиссии обсудили и согласовали план действий, который должен быть реализован в 2023 году, который также направлен на обеспечение устойчивости программы в последующие годы и, что наиболее важно, на предоставление адекватных возможностей для поиска новых пропавших без вести.