თეა ახვლედიანმა კავკასიის მოლაპარაკებების საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მთავარ მრჩეველთან ლუის ბონოსთან შეხვედრა გამართა
9 მარტი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა კავკასიის მოლაპარაკებების საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მთავარ მრჩეველთან ლუის ბონოსთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ამერიკელ კოლეგას მადლობა გადაუხადა აშშ-ის მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. მან ასევე ხაზი გაუსვა აშშ-ის მნიშვნელოვან როლს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობისა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მხარდაჭერის გზით.
შეხვედრაზე დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციის თანმდევი მძიმე შედეგები, მათ შორის ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევები და შემდგომი ხელოვნური იზოლაციის მცდელობები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობა დაკავებული პირების ჰუმანიტარული მიდგომის საფუძველზე უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თეა ახვლედიანმა სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.

Теа Ахвледиани провела встречу с главным советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луисом Боно
9 March 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с главным советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луисом Боно.
Теа Ахвледиани поблагодарила своего американского коллегу за твердую позицию США в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ. Она также подчеркнула важную роль США в процессе мирного урегулирования конфликта в Грузии, в том числе путем содействия восстановлению доверия между разделенными войной обществами и поддержки пострадавшего от конфликта населения.
На встрече подробно обсуждались тяжелые последствия оккупации Абхазии и Цхинвальского региона, включая нарушения основных прав местного населения и попытки дальнейшей искусственной изоляции. Особое внимание было уделено фактам незаконного задержания граждан Грузии и была подчеркнута необходимость продолжения усилий международных партнеров по обеспечению безоговорочного и немедленного освобождения задержанных лиц.
Теа Ахвледиани проинформировала представителя Госдепартамента о результатах, достигнутых в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, которая направлена ​​на улучшение социально-экономических условий затронутого конфликтом населения и углубление диалога на основе общих интересов.