ქალაქ ბელგრადში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკითხებზე წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი, ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-14 შეხვედრა გაიმართა
16 მარტი 2023
14 მარტს, ქ. ბელგრადში გაიმართა ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-14 შეხვედრა, რომლის მიზანია აფხაზეთში 1992-93 წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიება და ხვედრის დადგენა. შეხვედრას, როგორც ნეიტრალური შუამავალი, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი (ICRC) თავმჯდომარეობდა.
ამ დრომდე, საკოორდინაციო მექანიზმის მუშაობის შედეგად 520 ადამიანის ნეშტი იქნა ნაპოვნი და ექსჰუმირებული. მათგან 215-ია ამოცნობილი და გადაეცათ ოჯახებს სათანადო პატივით დასაკრძალად. აღნიშნული შესაძლებელი გახდა მიმდინარე, მკაფიოდ ჰუმანიტარული პროცესის ყველა მონაწილის ერთობლივი ძალისხმევით და აქტიური ჩართულობით.
შეხვედრაზე, გაუჩინარებული ადამიანების ადგილსამყოფელის გარკვევაში მიღწეული შედეგების გარდა, ყურადღება გამახვილდა სამარხების შესახებ შემდგომი ინფორმაციის მოძიების აუცილებლობასა და ამოცნობის პროცესთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე.
მონაწილეებმა გაცვალეს მათ ხელთ არსებული დამუშავებული ინფორმაცია, რომელიც ხელს შეუწყობს შემდგომი მოძიებისა და დამატებითი ადამიანების იდენტიფიცირების პროცესს. საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში დღემდე 1941 ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა, მათი ოჯახები მოუთმენლად ელიან კონკრეტულ პასუხს და მრავალწლიანი გაურკვევლობის დასრულებას.
მონაწილეები შეთანხმდნენ პრაქტიკული ნაბიჯების თაობაზე, რათა უფრო მეტი ძალისხმევით შეგროვდეს და გაიცვალოს ინფორმაცია და, შესაბამისად, უფრო სწრაფი ტემპით წარიმართოს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესი.
აფხაზეთში 1992-93 წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების საკითხებზე მომუშავე საკოორდინაციო მექანიზმი 2010 წელს შეიქმნა ICRC-ის ეგიდით. მონაწილეთა შორის არსებული სრულიად ჰუმანიტარული დიალოგი და საკოორდინაციო მექანიზმში მათი მუდმივი ჩართულობა გადამწყვეტია უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენისთვის. გარდა დიალოგისა, მოძიებისა და ამოცნობის, ასევე ოჯახების მხარდაჭერის პროცესში ყველა მონაწილის აქტიურ ჩართულობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს პროცესის შემდგომი ეფექტურობისა და მდგრადობის უზრუნველსაყოფად.

В Белграде под эгидой Международного Комитета Красного Креста состоялось 14-е заседание координационного механизма в составе грузинских и абхазских участников
16 March 2023
14 марта в Белграде состоялось 14-е заседание координационного механизма в составе грузинских и абхазских участников, целью которого является поиск и определение судьбы лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий в Абхазии в 1992-93 гг. Встреча проходила под председательством Международного комитета Красного Креста (ICRC) в качестве нейтрального посредника.
На сегодняшний день в результате координационного механизма найдено и эксгумировано 520 человеческих останков. 215 из них идентифицированы и переданы семьям для надлежащего захоронения. Это стало возможным благодаря совместным усилиям и активному участию всех участников текущего процесса.
На встрече внимание также было сосредоточено на необходимости поиска дополнительной информации о предполагаемых мест захоронения и проблемах, связанных с процессом идентификации. Участники поделились имевшейся у них информацией, которая облегчит процесс дальнейшего розыска и идентификации пропавших без вести. На сегодняшний день 1941 человек считаются пропавшими без вести, их семьи ждут конкретного ответа и окончания многолетней неопределенности.
Участники договорились о дальнейших шагах по активизации усилий по сбору и обмену информацией и ускорению процесса поиска пропавших без вести. В 2010 году под эгидой МККК был создан координационный механизм по вопросам поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1992-93 гг. в Абхазии. Диалог между участниками и их постоянное участие в координационном механизме имеют решающее значение для определения судьбы и местонахождения пропавших без вести. Помимо диалога и процесса поиска пропавших без вести, для обеспечения последующей эффективности и устойчивости програмы, особое значение имеет активное вовлечение всех участников в процесс поддержки семей.