შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან ერთად, ქვემო ქართლის რეგიონში იმყოფებოდა. თეა ახვლედიანი ქალაქ მარნეულს ნოვრუზ ბაირამის აღსანიშნავ ღონისძიებაზე ესტუმრა და საქართველოს თანამოქალაქეებს დღესასწაული მიულოცა. სახელმწიფო მინისტრი მთავრობის მეთაურთან ერთად ნოვრუზ ბაირამისადმი მიძღვნილ კულტურულ და სპორტულ ღონისძიებებს დაესწრო და მარნეულის ცენტრალურ ქუჩაზე მოწყობილი ეთნოკუთხე და ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა დაათვალიერა.
“დღეს მე მომეცა ქალაქ მარნეულში საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან ერთად სტუმრობის შესაძლებლობა და პატივი, საიდანაც მსურს საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს, ვინც დღეს ნოვრუზ ბაირამს აღნიშნავს, მივულოცო გაზაფხულის შემოსვლის ეს ულამაზესი დღესასწაული, რომელიც საქართველოს მრავალფეროვანი და მრავალეთნიკური კულტურის ნაწილიც არის. ჩვენ უკვე მრავალი წელია ტრადიციად გვექცა ნოვრუზ ბაირამის ერთად აღნიშვნა, რაც წარმოაჩენს საქართველოში მცხოვრებ სხვადასხვა ეთნოსს შორის არსებულ ურთიერთპატივისცემასა და მეგობრობას, ასევე იმ ფასეულობებს და ტოლერანტულ გარემოს, რაც საქართველოში საუკუნეების განმავლობაში სხვადასხვა კულტურათა ურთიერთქმედებით ჩამოყალიბდა. სწორედ დღეს, ამ სიმბოლურ დღესასწაულზე, მსურს გამოვთქვა მტკიცე რწმენა, რომ ჩვენ აუცილებლად ერთობით და ერთიანი ძალისხმევით შევძლებთ კიდევ უფრო განვამტკიცოთ ჩვენს ქვეყანაში ძლიერი საზოგადოება, განვამტკიცოთ მშვიდობა და აუცილებლად მივაღწევთ ერთად ჩვენს მთავარ მიზანს, რომ გავამთლიანოთ ჩვენი ქვეყანა და დავუბრუნდეთ ჩვენს ევროპულ ოჯახს,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სახელმიწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან ერთად უხუცესებსაც შეხვდა. მარნეულის ჩაის სახლში გამართულ შეხვედრაზე მთავრობის მეთაურმა უხუცესებს ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაული მიულოცა, ასევე ქართველი და აზერბაიჯანელი ხალხის განსაკუთრებულ მეგობრულ ურთიერთობებზე ისაუბრა.
მარნეულში გამართულ ღონისძიებებს ასევე ესწრებოდნენ მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ლერი ბარნაბიშვილი, ქვემო ქართლის გუბერნატორი გიორგი დოხტურიშვილი, მარნეულის მერი კენან ომაროვი, მარნეულის საკრებულოს თავმჯდომარე ამირან გიორგაძე, დეპუტატები ზაურ დარგალი და სავალან მირზოევი, აზერბაიჯანის ელჩი ფაიგ გულიევი და კომპანია „სოკარის“ საქართველოს წარმომადგენლობის პრეზიდენტი მახირ მამედოვი.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия находилась в регионе Квемо Картли вместе с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. Теа Ахвледиани посетила Марнеули на мероприятии по случаю празднования Новруз Байрам и поздравила граждан Грузии с праздником. Госминистр вместе с главой правительства посетили культурно-спортивные мероприятия, посвященные Новруз Байраму, а также посетили этноуголок и выставку народных изделий, организованную на центральной улице Марнеули.
«Сегодня мне выпала честь и возможность посетить Марнеули вместе с премьер-министром, откуда я хотела бы поздравить каждого гражданина Грузии с прекрасным праздником прихода весны Навруз Байрамом, который является частью разнообразной и многонациональной культуры Грузии. Уже много лет для нас является традицией вместе отмечать Новруз Байрам, что свидетельствует о взаимном уважении и дружбе между различными этническими группами, проживающими в Грузии. Сегодня, в этот символический праздник, я хотела бы выразить твердую уверенность в том, что единством и совместными усилиями мы сможем еще больше укрепить общество в нашей стране, укрепить мир и мы обязательно достигнем нашей главной цели по объединению нашей страны и возвращению в нашу европейскую семью», - заявила Теа Ахвледиани.
Госминистр, вместе с Ираклием Гарибашвили, также встретилась со старейшинами. На встрече глава правительства поздравил старейшин с праздником Новруз Байрам, а также рассказал об особых дружеских отношениях грузинского и азербайджанского народов.
В мероприятиях, проведенных в Марнеули, также приняли участие начальник департамента по вопросам отношений с регионами администрации правительства Грузии Лери Барнабишвили, губернатор Квемо Картли Георгий Дохтуришвили, мэр Марнеули Кенан Омаров, председатель городского совета Марнеули Амиран Гиоргадзе, депутаты Заур Даргали и Савалан Мирзоев, посол Азербайджана Фаиг Гулиев и президент грузинского представительства компании «Сокар» Махир Мамедов.