სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ყვარლისა და ლაგოდეხის სოფლების მოსახლეობას შეხვდა და კახეთის რეგიონში ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა კახეთის რეგიონში ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა და ლაგოდეხში შეკრებილ საზოგადოებას გააცნო სამკვირიანი, მრავალკომპონენტიანი კამპანიის მიზნები, რაც ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის სახელმწიფო პროგრამებისა და სხვადასხვა აქტუალური საკითხის შესახებ ინფორმირებას და ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ კამპანიის ფარგლებში მოსახლეობას შესაძლებლობა ექნება ინფორმაცია მიიღოს განათლების, სახელმწიფო ენის შესწავლის, ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური და ეკონომიკური მიმართულების სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების, ხელისუფლების მიერ დაწესებული მხარდამჭერი აქტივობების, შეღავათებისა და უფასო იურიდიული დახმარების შესახებ.
თეა ახვლედიანის განცხადებით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა მაქსიმალური ინფორმირება სახელმწიფო სერვისებისა და პროგრამების შესახებ, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში არაქართულენოვანი თანამოქალაქეების სრულფასოვანი მონაწილეობისათვის უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა, რაც ამავდროულად, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტულ ამოცანას წარმოადგენს. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობა მიიღო და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ თამილა ბარკალაიამ.
კახეთის რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრები გამართა ყვარლისა და ლაგოდეხის ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებშიც. თეა ახვლედიანი სოფლების შოროხის, ჩანტლისყურის, თივის, არეშფერანისა და ფონას მოსახლეობას შეხვდა. სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივებს 2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები და სამომავლო გეგმები გააცნო, ამასთან მოსახლეობისგან არსებული საჭიროებები მოისმინა და ადგილობრივი ხელისუფლებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, მათი მოგვარების გზებზე იმსჯელა.
„სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენი ერთ-ერთი ვალდებულებაა ხელი შევუწყოთ ჩვენს მრავალფეროვან, ეთნო-კულტურათაშორის დიალოგის განვითარებას, ისევე როგორც შევქმნათ თანაბარი შესაძლებლობები და პირობები საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის, განურჩევლად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა. სწორედ ამ მიზნით, ჩვენ განვაგრძობთ შეხვედრებს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში. ამჯერად, ვიმყოფებით კახეთში და დღეს შეხვედრები გავმართეთ ლაგოდეხის და ყვარლის მუნიციპალიტეტების რამდენიმე სოფლის მოსახლეობასთან, სადაც გავაცანით ჩვენი ხედვები და ახალი ინიციატივები, ასევე გავეცანით მათ მოსაზრებებს და მათ წინაშე არსებულ საჭიროებებს. ასევე, გავხსენით ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია, რომელიც კახეთის რეგიონში ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ ყველა სოფელს მოიცავს და ადგილობრივ მოსახლეობას მიაწვდის მაქსიმალურ ინფორმაციას და განმარტებებს მათთვის ხელმისაწვდომი სახელმწიფო სერვისებისა და პროგრამების თაობაზე,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр встретилась с жителями сел Кварели и Лагодехи и начала широкомасштабную информационную кампанию в Кахети.
Теа Ахвледиани приветственной речью открыла широкомасштабную информационную кампанию в Кахети и ознакомила собравшихся в Лагодехи с целями трехнедельной, многокомпонентной кампании, которая направлена на информирование и повышение осведомленности представителей национальных меньшинств о государственных программах и различных актуальных проблемах.
Она отметила, что в рамках кампании у населения будет возможность получить информацию об образовании, изучении государственного языка, здравоохранении, сельском хозяйстве, социальных и экономических государственных программах, а также о льготах и бесплатной юридической помощи.
По словам Теи Ахвледиани, максимальное информирование представителей национальных меньшинств о государственных услугах и программах является важнейшей составляющей для их полноценного участия в общественной жизни, что одновременно является одной из приоритетных задач государственной политики гражданского равноправия и интеграции. Во встрече также приняла участие заместитель министра по делам вынужденно перемещённых лиц из оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальной защиты Тамила Баркалая.
В рамках своего визита в Кахети госминистр также провела встречи в селах Кварели и Лагодехи. Теа Ахвледиани встретилась с жителями сел Шорохи, Чантлискуре, Тиви, Арешперани и Фона. Госминистр представила местным жителям приоритеты государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.
«В рамках госполитики гражданского равноправия и интеграции одним из наших обязательств является содействие развитию нашего разнообразного, этнокультурного диалога, а также создание равных возможностей и условий для всех граждан Грузии, независимо от их этнической принадлежности. Именно с этой целью мы и впредь будем проводить встречи в регионах проживания национальных меньшинств. Сегодня мы встретились с жителями сел Лагодехского и Кварельского муниципалитетов, представили наше видение и новые инициативы, выслушали их мнения и потребности. Также мы начали масштабную информационную кампанию, которая охватит все села Кахети, населенные национальными меньшинствами, и предоставит местным жителям информацию о доступных госуслугах и программах», - заявила Теа Ахвледиани.