სრულიად საქართველოს, უპირველეს ყოვლისა კი, ჩვენს აფხაზ თანამემამულეებს, ვულოცავთ „აფხაზეთობას“, რომელიც საქართველოში 2014 წლიდან, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსის, ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმინდესის და უნეტარესის ილია II-ის ინიციატივითა და ლოცვა-კურთხევით, 23 მაისს აღინიშნება.
სიმბოლურია, რომ 23 მაისი, მოციქულ სვიმონ კანანელის ხსენების დღეა, რომელმაც აფხაზეთში ქრისტიანობა იქადაგა. ერთიან კულტურასა და ტრადიციებთან ერთად, ქართველებსა და აფხაზებს საერთო ფასეულობებზე დაფუძნებული, მშვიდობიანი და მეგობრული თანაცხოვრების ისტორია გვაერთიანებს. საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში, სწორედ ამ ერთიანობის გამოცდილებას ემყარება ადამიანზე ორიენტირებული შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკა, რომელიც მიზნად ისახავს, შევქმნათ პირობები, ხელოვნური ბარიერებით დროებით დაშორებულ ადამიანებს შორის ურთიერთგაგებასა და პატივისცემაზე დამყარებული ურთიერთობების აღსადგენად, ნდობისა და მდგრადი მშვიდობის მშენებლობის უზრუნველსაყოფად.
ღრმად გვწამს, რომ სწორედ შერიგება, მშვიდობა და განვითარება წარმოადგენს ძლიერ, ევროპულ სახელმწიფოში ერთობლივი კეთილდღეობისა და უკეთესი მომავლის მიღწევის უალტერნატივო გზას.

“We congratulate all of Georgia, and above all, our Abkhazian compatriots, on “Abkhazetoba” [Day of Abkhazia], which was founded in 2014 on the initiative and blessing of the Catholicos-Patriarch Ilia II.
It is symbolic that May 23 is the day of memory of the Apostle Simon of Canaan, who preached Christianity in Abkhazia. Along with a common culture and traditions, Georgians and Abkhazians are united by a history of peaceful and friendly coexistence based on common values.
Within the framework of Georgia’s peace policy, the experience of this unity is based on a people-oriented state policy of reconciliation and inclusion, which aims to create conditions for the restoration of relations based on mutual understanding and respect between people temporarily separated by artificial barriers, ensuring trust and sustainable peacebuilding.
We deeply believe that reconciliation, peace and development is an alternative way to achieve shared prosperity and a better future in a strong European nation”, - State Minister for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani.