თეა ახვლედიანი: შერიგების პოლიტიკა ხორციელდება იმისათვის, რომ დეოკუპაციის პერიოდისთვის აღმოფხვრილ იქნას კონფლიქტი ადამიანთა დონეზე, დაძლეულ იქნას გაუცხოება და მიზანმიმართულად შექმნილი ნეგატიური განწყობები.
პატივცემულო პარლამენტის წევრებო, პირველ რიგში, მოგახსენებთ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკაზე, რაც უფრო ფართო - კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის განუყოფელი ნაწილი და მისი ერთ-ერთი მიმართულებაა, რომელიც დეოკუპაციის განზომილების პარალელურად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებთან მიმართებაში ხორციელდება იმისათვის, რომ დეოკუპაციის პერიოდისთვის აღმოფხვრილ იქნას კონფლიქტი ადამიანთა დონეზე, დაძლეულ იქნას გაუცხოება და მიზანმიმართულად შექმნილი ნეგატიური განწყობები.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმდინარე უკანონო ოკუპაციის თანმდევი მძიმე შედეგების გათვალისწინებით, ხაზგასასმელია, ადგილზე შექმნილი ის გარემო და განვითარებული პროცესები, რომელთანაც ჩვენს ქვეყანას და ხალხს დღემდე უწევს გამკლავება, და რომელთა პირობებში ვაგრძელებთ მაქსიმალურ ძალისხმევას სამშვიდობო ინიციატივების განხორციელების გზით.
ამ თვალსაზრისით, ადგილზე უსაფრთხოების კუთხით არსებულ გამოწვევებთან ერთად, ვგულისხმობთ:
იმ უკანონო გადაწყვეტილებებს, რაც საოკუპაციო ძალის მიერ ორივე რეგიონში ფაქტობრივი ანექსიისკენ გადადგმულ ნაბიჯებს უკავშირდება და შესაბამისად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დანარჩენი საქართველოსგან იზოლაციას ისახავს მიზნად.
ამავე მიზანს ემსახურება, ადგილზე, საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობაზე კონტროლის და შეზღუდვების გამკაცრება, ასევე ორივე რეგიონში უსაფრთხოების და ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის საერთაშორისო მექანიზმების დაშვების აკრძალვა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ევროკავშირის მონიტორინგის მისიას დღემდე არ ეძლევა საკუთარი მანდატის სრულად აღსრულების შესაძლებლობა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში.
ასობით ათას იძულებით გადაადგილებულ პირსა და ლტოლვილს დღემდე შეზღუდული აქვს საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლება.
კვლავ გრძელდება მოსახლეობის უფლებების და ფუნდამენტური თავისუფლებების უხეში და სისტემატური დარღვევები, ეთნიკური დისკრიმინაცია, აქტიური რუსიფიკაციის და ასიმილაციის პოლიტიკა, მათ შორის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა, თავისუფალი გადაადგილების, საკუთრებაზე წვდომის თუ სხვა სოციალური და ეკონომიკური უფლებების შეზღუდვა. ამ კუთხით, ვითარება განსაკუთრებით მძიმე რჩება გალისა და ახალგორის რაიონებში.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებზე ეფექტური კონტროლის პირობებში, ადგილობრივი მოსახლეობა იმყოფება საოკუპაციო ძალის გავლენისა და წნეხის ქვეშ, რაც მათ შორის გულისხმობს შერიგების პოლიტიკითა და სამშვიდობო ინიციატივებით დანერგილი შესაძლებლობებით სარგებლობის სურვილის მქონე ადამიანების დევნას.
სამშვიდობო პროცესის წინააღმდეგ არის მიმართული გააქტიურებული დეზინფორმაციული კამპანიები და ანტიქართული პროპაგანდა.
სწორედ ამ კონტექსტშია განსახილველი ის მიზანმიმართული ნაბიჯები და განცხადებები, რაც გამიზნულია უკანონო ოკუპაციის ლეგიტიმაციისკენ და შესაბამისად, საოკუპაციო ხაზით გაყოფილ ადამიანებს შორის შერიგების, ნდობისა და ურთიერთობების აღდგენის წინააღმდეგ.

Теа Ахвледиани: Политика примирения реализуется с целью устранения конфликта между людьми к моменту деоккупации, преодоления отчуждения и заведомо созданного негативного отношения
Уважаемые депутаты, прежде всего, хотела бы проинформировать вас о политике примирения и вовлеченности, которая является неотъемлемой частью государственной политики мирного разрешения конфликта и одним из ее направлений, которая реализуется в отношении Абхазии и Цхинвалского региона с целью устранения конфликта между людьми к моменту деоккупации, преодоления отчуждения и заведомо созданного негативного отношения.
Учитывая серьезные последствия незаконной оккупации Абхазии и Цхинвальского региона, стоит подчеркнуть развивающиеся на местах процессы, с которыми приходится сталкиваться нашей стране и населению и в рамках которых мы продолжаем прилагать максимальные усилия для реализации мирных инициатив.
В этом смысле, наряду с проблемами безопасности на местах, мы имеем в виду:
Незаконные решения, направленные на изоляцию Абхазии и Цхинвальского региона от остальной части Грузии.
Этой же цели служит введение ограничений и ужесточение контроля за деятельностью международных организаций, а также запрет на доступ к механизмам мониторинга по правам человека в обоих регионах. Следует также учитывать, что миссия наблюдателей ЕС не получила возможности в полной мере реализовать свой мандат в Абхазии и Цхинвальском регионе.
Сотни тысяч ВПЛ до сих пор не могут вернуться в свои дома.
Продолжаются грубые и систематические нарушения основных прав населения, этническая дискриминация, активная политика русификации и ассимиляции, включая запрет на получение образования на родном языке и ограничения на свободное передвижение. В этом плане ситуация остается особенно сложной в Гальском и Ахалгорском районах.
Население Абхазии и Цхинвальского региона находится под влиянием и давлением оккупационных сил, что включает в себя преследование людей, желающих воспользоваться возможностями, предоставляемыми политикой примирения и мирными инициативами.
Дезинформационные кампании и антигрузинская пропаганда направлены против мирного процесса.
Именно в этом контексте следует рассматривать целенаправленные шаги и заявления, направленные против примирения и восстановления отношений между людьми, разделенными оккупационными линиями.