საქართველოს ხელისუფლება და საერთაშორისო თანამეგობრობა არ ცნობს აფხაზეთის რეგიონში გამართული ე.წ. „საპარეზიდენტო არჩევნების“ და მისი შედეგების ლეგიტიმურობას, რომელიც ეწინააღმდეგება და უხეშად არღვევს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებს.
მიმდინარე ოკუპაციის ფონზე და იმ პირობებში, როდესაც აფხაზეთის რეგიონიდან იძულებით გადაადგილებულ პირებსა და ლტოლვილებს ამ დრომდე არ ეძლევათ საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების შესაძლებლობა, ასევე უხეშად და სისტემატურად ირღვევა ადგილობრივი მკვიდრი მოსახლეობის ძირითადი უფლებები და თავისუფლებები, ჩატარებული ე.წ. “არჩევნები” ვერ გამოხატავს ხალხის ნებას და, შესაბამისად, მოკლებულია რაიმე სახის სამართლებრივ საფუძველს.
საქართველოს მთავრობა რჩება კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების გაცხადებული პოლიტიკისა და პრინციპების ერთგული, რომლის განუყოფელი ნაწილია ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლებასთან შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკა, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.

Правительство Грузии и международное сообщество не признают легитимность так называемых «президентских выборов», проведенных в Абхазском регионе, которые противоречат и грубо нарушают основополагающие принципы международного права.
На фоне продолжающейся оккупации и в условиях, когда ВПЛ из Абхазского региона по-прежнему не имеют возможность безопасно и достойно вернуться в свои дома, а основные права и свободы местного населения грубо и систематически нарушаются, проводимые так называемые «выборы» не являются выражением воли народа и, следовательно, не имеют под собой никакой правовой основы.
Правительство Грузии по-прежнему привержено мирному урегулированию конфликта, неотъемлемой частью которого является политика примирения и вовлеченности, направленная на улучшение социально-экономических условий пострадавшего от конфликта населения, а также на углубление сотрудничества и восстановление доверия на основе общих интересов между искусственно разделёнными обществами.