თეა ახვლედიანმა ევროპის საბჭოს დელეგაციის წევრებთან შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ევროპის საბჭოს დელეგაციის წევრებთან შეხვედრა გამართა, რომელთა ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის 31-ე კონსოლიდირებული ანგარიშის - „კონფლიქტი საქართველოში“ მომზადება.
სახელმწიფო მინისტრმა დელეგაციის წევრებს მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და ხაზი გაუსვა ევროპის საბჭოს მნიშვნელოვან როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის შერიგების და ჩართულობის პროცესში, ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის გზით. ამავე კონტექსტში, აღინიშნა გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობა, რომელიც ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებას ასახავს და ამგვარად, განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს ადგილზე ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის საერთაშორისო მექანიზმების არარსებობის ფონზე.
შეხვედრაზე მიმოხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობა. ამასთან, თეა ახვლედიანმა დელეგაციის წევრებს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეული პროგრესი და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
ევროპის საბჭოს წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა და სამშვიდობო პროცესში ქართულ მხარეს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.

Теа Ахвледиани провела встречу с членами делегации Совета Европы
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с членами делегации Совета Европы. Целью визита была подготовка 31-го сводного отчета Генерального секретаря Совета Европы «Конфликт в Грузии».
Теа Ахвледиани поблагодарила членов делегации за их неизменную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ и подчеркнула важную роль Совета Европы в процессе мирного урегулирования конфликта, в том числе в процессе примирения и вовлеченности, содействуя восстановлению доверия между разделенными войной обществами. Была отмечена важность сводных отчетов Генерального секретаря, отражающих текущую ситуацию в оккупированных регионах, приобретающих особую значимость на фоне отсутствия механизмов мониторинга соблюдения прав человека на местах.
На встрече подробно обсуждалась тяжелая правовая и гуманитарная ситуация в оккупированных регионах Грузии. Теа Ахвледиани  проинформировала членов делегации о прогрессе, достигнутом в ходе реализации политики примирения и вовлеченности, направленной на улучшение социально-экономических условий затронутого конфликтом населения, а также на углубление диалога и восстановление доверия между искусственно разделенным обществом.