სოფელ ერგნეთში რიგგარეშე შეხვედრა გაიმართა
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში რიგგარეშე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე 11-16 ივლისს მომხდარი ინციდენტები განიხილეს. ქართულმა მხარემ გამყოფ ხაზზე ბანერებისა და მავთულხლართების განთავსება გააპროტესტა და ამ პროცესის შეჩერება მოითხოვა.
შეხვედრის მონაწილეებმა, ასევე, განიხილეს გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების მოსახლეობის მიერ მოსავლის აღების საკითხი. ოსურმა მხარემ გამოთქვა მზაობა, მოსახლეობას დაბრკოლებები არ შეუქმნას. დღესვე ცნობილი გახდა, რომ სოფელ ხურვალეთთან რამდენიმე დღის წინ ჩამოხსნილ საქართველოს სახელმწიფო დროშას ოსური მხარე ქართულ მხარეს უახლოეს დღეებში გადმოსცემს.
დღევანდელ შეხვედრაზე განიხილეს 3 დღის წინ სოფელ კნოლევთან დაკავებული ვაჟა თოთლაძის საკითხი. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების ინფორმაციით, იგი უახლოეს დღეებში გათავისუფლდება. მხარეებმა, ასევე, იმსჯელეს გამყოფი ხაზის მიმდებარედ უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფის საკითხზე.
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი გეგმიური 57-ე შეხვედრა 30 ივლისს გაიმართება.
აღნიშნულ შეხვედრებზე ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენენ.

В Эргнети была проведена внеочередная встреча
В Эргнети была проведена внеочередная встреча в рамках Механизмов Предотвращения и Реагирования на Инциденты (МПРИ). На встрече обсуждались инциденты, произошедшие 11-16 июля. Грузинская сторона выступила против размещения на разделительной линии баннеров и колючей проволоки и потребовала остановить этот процесс.
Участники встречи также обсудили вопрос сбора урожая населением деревень, расположенных у разделительной линии. Осетинская сторона выразила готовность не чинить населению препятствия. Сегодня же стало известно, что в ближайшие дни осетинская сторона передаст грузинской стороне государственный флаг Грузии, снятый несколько дней назад около села Хурвалети.
На сегодняшней встрече обсуждался вопрос о задержанном 3 дня назад у села Кнолеви Важе Тотладзе. Согласно информации представителей де-факто власти Южной Осетии, в ближайшие дни он будет освобождён. Стороны также обсудили вопрос обеспечения безопасности и стабильности вокруг разделительной линии.
Очередная, запланированная, 57-я встреча в рамках механизмов предотвращения и реагирования на инциденты состоится в Эргнети 30 июля.
На указанных встречах грузинскую сторону будут представлять Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерство внутренних дел.