დროებითი სამთავრობო კომისიის რიგგარეშე სხდომა
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე იმსჯელეს დროებითი სამთავრობო კომისიის რიგგარეშე სხდომაზე, რომელიც პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა.
ინფორმაცია საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურმა გაავრცელა.
მთავრობის მეთაურმა გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში კომისიის მიერ განხორციელებული საქმიანობის ანგარიში მოისმინა. საუბარი შეეხო რეგიონში განათლებისა და ჯანდაცვის მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებს და საჭიროებებს, რომლებიც ჯერ კიდევ არსებობს.როგორც სხდომაზე აღინიშნა, მოსახლეობას ძირითადად გაზმომარაგება, წყლით უზრუნველყოფა და საგზაო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება სჭირდება, რაზე მუშაობაც უკვე მიმდინარეობს. პრემიერმა კომისიის წევრებს მოსახლეობის საჭიროებების მაქსიმალურად მოკლე ვადებში მოგვარება დაავალა.
"პრემიერ-მინისტრის ჩართულობა კომისიის სხდომაში ხაზს უსვამს იმას, რომ საქართველოს მთავრობისთვის გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირება მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. განვიხილეთ ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითები, რომელიც მოსახლეობას აწუხებს - გაზმომარაგება,სასმელი და სარწყავი წყლით უზრუნველყოფა. კომისია 2013 წლის ოქტომბრიდან არსებობს და ბევრი ნაბიჯი უკვე გადაიდგა განათლების, ჯანდაცვის, წყალმომარაგების და შეშით უზრუნველყოფის მიმართულებით, განხორციელდა ინფრასტრუქტურული პროექტები და ეს სამუშაოები მუდმივად მიმდინარეობს", - აღნიშნა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ, ქეთევან ციხელაშვილმა.

Внеочередное заседадние Временной правительственной комиссии
О нуждах пострадавшего населения, проживающего в деревнях вблизи разделительной линии, говорили на внеочередном заседании Временной правительственной комиссии, которое состоялось под руководством Премьер министра Ираклия Гарибашвили в администрации правительства.
Информацию расспространила пресслужба администрации правительства Грузии.
Глава правительства выслушал отчет комисси о проделанной в деревнях, расположенных вблизи разделительной линии, работе. Разговор затронул проекты, осуществленные в направлении образования и здравоохранения, а также существующие до сих пор нужды. Как было отмечено на заседании, населению в основном необходима газификация, обеспечение водой и приведение в порядок дорожной инфраструктуры, и в этих направлениях работы уже ведутся.Премьер поручил членам комиссии максимально в короткие сроки решить проблемы населения.
«Подключение Премьер- министра в заседание комиссии подчеркивает то, что реагирование на нужды населения деревень, находящихся вблизи разделительной линии, является одним из главных приоритетов Правительства Грузии. Мы рассмотрели самые важные вопросы беспокоющие население – газификация, обеспечение питьевой и поливочной водой. Комиссия существует с октября 2013 года и уже осуществила много шагов в решении вопросов в области образования, здравоохранения, водоснабжения и обеспечения дровами, осуществила проекты в области инфраструктуры и эта работа не останавливается », - подчеркнула Кетеван Цихелашвили, первый заместитель Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия .