შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა და მინისტრის პირველმა მოადგილემ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის 7 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მიიღეს მონაწილეობა.
პაატა ზაქარეიშვილმა და ქეთევან ციხელაშვილმა გვირგვინით შეამკეს მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალული ჯარისკაცების საფლავები და პატივი მიაგეს მათ ხსოვნას.
"ვიდრე გვახსოვს ის გმირები, რომელთაც საფუძველი ჩაუყარეს სახელმწიფოს, მანამდე სახელმწიფო არსებობს. სამწუხაროდ, 2008 წელს ვერ მოხერხდა საომარი მოქმედებების თავიდან აცილება და ჩვენი ვალია, დავაფასოთ ის გმირები, რომლებიც საკუთარი სიცოცხლის ფასად იცავდნენ სახელმწიფოს. 8 აგვისტო ჩვენთვის წმინდა თარიღია. დაღუპულებს დღეს პატივს მიაგებენ ცხინვალშიც და იმედს გამოვთქვამ, რომ მალე ამ დღეს თბილისსა და ცხინვალში ერთად აღვნიშნავთ, რადგან ეს არის ტრაგედია როგორც ქართველი, ისე ოსი ხალხისთვის",- განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, დაათვალიერა ფოტოგამოფენა "აგვისტო 08.08.08". პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში წარმოდგენილია 6 ფოტორეპორტიორის ნამუშევრები.
პაატა ზაქარეიშვილი დღესვე სამების საკათედრო ტაძარში დაესწრო ბაბუშერას სამარხიდან გადმოსვენებულთა სულების მოსახსენიებელ პანაშვიდს და ნეშტების დაკრძალვის ცერემონიას დიღმის ძმათა სასაფლაოზე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა კი, ასევე, გვირგვინით შეამკო სოფელ შინდისთან დაღუპული ჯარისკაცების მემორიალი და პატივი მიაგო მათ ხსოვნას.

Мероприятия, посвященные 7 годовщине русско-грузинской войны 2008 года
Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и его первый заместитель приняли участие в мероприятиях, посвященных 7 годовщине русско-грузинской войны 2008 года.
Паата Закареишвили и Кетеван Цихелашвили возложили венок к братской могиле кладбища Мухатгверди, где покоятся солдаты и почтили их память.
«До тех пор, пока мы помним героев, заложивших основу государства, существует и само государство. К сожалению, в 2008 году не получилось отвести от нас военные действия и наш долг, помнить героев, которые ценой своей жизни защитили государство. 8 августа является для нас святым днем. Сегодня погибших будут чтить и в Цхинвали, я надеюсь, что недалек тот день, когда Тбилиси и Цхинвали будут вместе вспоминать этот день, эта общая трагедия, как грузинского, так и осетинского народа», - заявил Паата Закареишвили.
Госминистр посетил фотовыставку «Август 08.08.08». В выставочном зале Нациоанльной парламентской библиотеки представлены работы 6 фоторепортеров.
Сегодня же, Паата Закареишвили присутствовал на панихиде, проводимой в Кафедральном соборе Самеба, в честь поминовения душ усопших, перевезенных из Бабушерского могильника и на похоронах их останков в братской могиле Дигомского кладбища.
А первый заместитель Госминистра Кетеван Цихелашвили возложила венок к мемориалу солдат, погибших у села Шиндиси и почтила их память.