შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა და მინისტრის პირველმა მოადგილემ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის 7 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მიიღეს მონაწილეობა.
პაატა ზაქარეიშვილმა და ქეთევან ციხელაშვილმა გვირგვინით შეამკეს მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალული ჯარისკაცების საფლავები და პატივი მიაგეს მათ ხსოვნას.
"ვიდრე გვახსოვს ის გმირები, რომელთაც საფუძველი ჩაუყარეს სახელმწიფოს, მანამდე სახელმწიფო არსებობს. სამწუხაროდ, 2008 წელს ვერ მოხერხდა საომარი მოქმედებების თავიდან აცილება და ჩვენი ვალია, დავაფასოთ ის გმირები, რომლებიც საკუთარი სიცოცხლის ფასად იცავდნენ სახელმწიფოს. 8 აგვისტო ჩვენთვის წმინდა თარიღია. დაღუპულებს დღეს პატივს მიაგებენ ცხინვალშიც და იმედს გამოვთქვამ, რომ მალე ამ დღეს თბილისსა და ცხინვალში ერთად აღვნიშნავთ, რადგან ეს არის ტრაგედია როგორც ქართველი, ისე ოსი ხალხისთვის",- განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, დაათვალიერა ფოტოგამოფენა "აგვისტო 08.08.08". პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში წარმოდგენილია 6 ფოტორეპორტიორის ნამუშევრები.
პაატა ზაქარეიშვილი დღესვე სამების საკათედრო ტაძარში დაესწრო ბაბუშერას სამარხიდან გადმოსვენებულთა სულების მოსახსენიებელ პანაშვიდს და ნეშტების დაკრძალვის ცერემონიას დიღმის ძმათა სასაფლაოზე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა კი, ასევე, გვირგვინით შეამკო სოფელ შინდისთან დაღუპული ჯარისკაცების მემორიალი და პატივი მიაგო მათ ხსოვნას.

Events Dedicated to the 7 Year Anniversary of 2008 Russia-Georgia War
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality and the First Deputy Minister took part into the events dedicated to the 7 Year Anniversary of 2008 Russia-Georgia War.
Mr. Paata Zakareishvili and Mrs. Ketevan Tsikhelashvili delivered a tribute to the soldiers buried at Mukhatgverdi Brothers Cemetery through flower bouquet and paid a respect to their memory.
"Our country shall exist as long as we remember the heroes who laid the foundation to our state. Unfortunately, the armed hostilities could not have been avoided back in 2008 and it is our obligation to respect the heroes who defended our country at the expense of their lives. For us August 8th is a sacred date. Those living in Tskhinvali are also delivering a tribute to the memory of the dead and I do hope that we shall mark this date in Tbilisi and Tskhinvali together, as far as this tragedy is common for Georgian and Ossetian people,"-Mr. Paata Zakareishvili declared.
The State Minister visited the exhibition "August 08.08.08" at the exhibition hall of the National Library of the Parliament, representing the artworks of 6 photo reporters.
Today also Mr. Paata Zakareishvili attended the requiem dedicated to the memory of those reburied from Babushera Cemetery and the burial ceremony of their relics at Dighomi Brothers Cemetery.
The First Deputy State Minister Mrs. Ketevan Tsikhelashvili paid a respect through flower bouquet to the memorial of the soldiers died at village Shindisi.