ქეთევან ციხელაშვილი ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტში მოხსენებით წარსდგა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტში მოხსენებით წარსდგა. ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტარებს ინფორმაცია მიაწოდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ სავიზო ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ნაწილის შესრულებასთან დაკავშირებით.
კერძოდ, მან კომიტეტის წევრებს გააცნო შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ახალი ეროვნული კონცეფცია და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმა, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა შეიმუშავა და საქართველოს მთავრობამ მიმდინარე წლის 17 აგვისტოს დაამტკიცა.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, საქართველოს მთავრობამ მნიშვნელოვანი და კოორდინირებული სამუშაო გასწია სამოქმედო გეგმის შესასრულებლად.
„გატარდა ბევრი მნიშვნელოვანი რეფორმა და ჩვენი მოლოდინია, რომ შემფასებელი მისიის დასკვნა იქნება დადებითი, რომელსაც ევროკავშირის მხრიდან დადებითი გადაწყვეტილებას მოჰყვება. უვიზო მიმოსვლის პერსპექტივა მნიშვნელოვანია კონფლიქტების დარეგულირების მიმართულებით. არსებობს საინტერესო გამოცდილება მოლდოვაში - როდესაც მოლდოვას მოქალაქის პასპორტების საშუალებით უვიზოდ გადაადგილების შესაძლებლობა გაჩნდა, დნესტრისპირეთიდან მოლდოვას პასპორტების აღების მსურველთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. დარწმუნებული ვარ, საქართველოს მოქალაქის პასპორტის მიმართ ასევე გაიზრდება ინტერესი ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობაში, რათა მათ შეძლონ უვიზოდ მიმოსვლა ევროპაში. მათ ეს ძალიან ბევრ პერსპექტივას გაუხსნის განათლების თუ სხვა მიმართულებებით“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისი შეფასებით, შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ახალი ეროვნული კონცეფცია და სამოქმედო გეგმა მნიშვნელოვანია როგორც სამოქალაქო ინტეგრაციის, ისე კონფლიქტების მოწესრიგების თვალსაზრისით.
„ახალი კონცეფცია და სამოქმედო გეგმა განსაზღვრავს ეფექტურ პოლიტიკას ეროვნული უმცირესობების მიმართ და ამტკიცებს, რომ ნებისმიერ ეთნიკური ჯგუფის იდენტობა იქნება დაცული და ევროპულ მოდელში, რომელი გზითაც საქართველო ვითარდება, ეს საუკეთესოდ არის შესაძლებელი“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
მან ასევე აღნიშნა, რომ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მცხოვრებთათვის ყველა ის სარგებელი, რომელიც ასოცირების ხელშეკრულებიდან ითვალისწინებს, ხელმისაწვდომი იქნება.

Кетеван Цихелашвили выступила в Комитете по интеграции с Европой
Первый заместитель Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила в Комитете Парламента по интеграции с Европой. Кетеван Цихелашвили предоставила парламентариям информацию связанную с выполнением Аппаратом Госминистра части плана действия по либерализации виз. В частности она ознакомила членов Комитета с национальной концепцией толерантности и гражданской интеграции и планом действий 2015 -2020 годов, которые разработал Аппарат Госминистра и 17 августа 2015 года утвердило Правительство Грузии.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, для осуществления плана действия Правительство Грузии провело важную и скоординированную работу. «Было проведено много важных реформ и мы надеемся, что заключение оценивающей миссии будет положительным, за чем последует положительное решение со стороны Евросоюза. Перспектива передвижение без виз является важной в процессе урегулирования конфликтов. Существует интересный опыт в Молдавии – как только появилась возможность передвижения без виз для граждан Молдовы, то число желающих получить молдавский паспорт в Приднестровье резко возросло. Уверена, что у населения оккупированных территорий также вырастит интерес к паспорту гражданина Грузии, так как они смогут перемещаться в Европе без виз. Это откроет перед ними много перспектив, как в образовании, так и в других направлениях», заявила Кетеван Цихелашвили.
По ее оценки, новая национальная концепция толерантности и гражданской интеграции и план действий являются важными, как для гражданской интеграции, так и и с точки зрения урегулирования конфликтов.
«Новая концепция и план действий определяют эффективную политику в отношении национального меньшинства и подтверждают, что индентификация любой этнической группы будет защищена, а в европейской модели, по которой развивается Грузия, это возможно, еще в большей степени», - заявила первый заместитель Госминистра.
Она также отметила, что все блага, которые предполагает ассоцированное соглашение, будет доступно для жителей Абхазии и Южной Осетии. Кетеван Цихелашвили ответила на вопросы членов Парламента.