ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში თელავში შეხვედრა-ლექცია გაიმართა. თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან და უფროსკლასელებთან, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან ლექცია თემაზე „სამოქალაქო ინტეგრაცია და ტოლერანტობა საქართველოში“ პოლიტოლოგმა ლევან ლორთქიფანიძემ წაიკითხა.
შეხვედრაში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელი - ზვიად ზვიადაძე, ასევე სამოქალაქო ინტეგრაციის სამმართველოს თანამშრომლები მონაწილეობდნენ.
ლექციაზე ყურადღება გამახვილდა საქართველოში ეთნიკურ და რელიგიურ მრავალფეროვნებაზე, თანაცხოვრების ტრადიციებზე. გაიმართა დისკუსია. ლევან ლორთქიფანიძემ შეხვედრის მონაწილეთა კითხვებს უპასუხა.
ანალოგიური შეხვედრები სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლშიც გაიმართება.
ტოლერანტობის საერთშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეული შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით მიმდინარეობს. კვირეული 14 ნოემბერს მულტიეთნიკური ფესტივალით „ერთი ცის ქვეშ“ გაგრძელდება, რომელიც ბოლნისში გაიმართება.
15 ნოემბერს კი სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი მიღებას გამართავს, რომელზეც ეთნიკური უმცირესობების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები იქნებიან მიწვეულნი. მიღებაზე გამოვლინდებიან ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ფოტოკონკურსის „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლო“ გამარჯვებულები. მათ პრიზები და სიგელები გადაეცემათ.

В Телави состоялась встоеча – лекция, посвященная международному дню толерантности, проведенная в рамках праздничной недели. Студентам Государственного университета им. Якоба Гогебашвили г. Телави и старшекласскникам, в том числе представителям национального меньшинства, политолог Леван Лордкипанидзе прочитал лекцию на тему «Гражданская интеграция и толерантность в Грузии».
Во встрече принимали участие представитель Аппарата Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Звиад Звиададзе, а также сотрудники Управления Гражданской интеграции. На лекции особое внимание было заостренено на этническом и религиозном многообразии Грузии и традициях сосуществования. Состоялась дискуссия. Леван Лордкипанидзе ответил на вопросы участников встречи. Аналогичные встречи будут проведены в Самцхе – Джавахети и Квемо Картли. Неделя, посвященная международному дню толерантности организована Аппаратом Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Праздничная Неделя будет продолжена 14 ноября мультиэтническим фестивалем «Под одним небом», проводимом в Болниси.
А 15 ноября Госминистр Паата Закареишвили устроит прием, на который будут приглашены представители этнических меньшинств, неправительственных организаций и дипломатического корпуса. На приеме будут выявлены победители фотоконкурса «Наша многоцветная Родина», посвященного международному дню толерантности. Им будут вручены грамоты и призы. Междунардный день толерантности отмечается 16 ноября.