ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მიღება
შერიგებისა და მოსაქლაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ოფიციალური მიღება გამართა. მიღება სახელმწიფო მინისტრმა პაატა ზაქარეიშვილმა გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრი საფრანგეთში მომხდარ ტერაქტებს გამოეხმაურა და ტოლერანტობის, ეთნიკური და რელიგიური მრავაფლეროვნების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„ის, რაც მოხდა საფრანგეთში, უდიდესი ტრაგედია და გამოწვევაა ცივილიზაციისთვის. ჩვენ დღეს ტოლერანტობის დღეს აღვნიშნავთ და ეს ტერაქტები მიმართულია სწორედ განსხვავებულობის, თავისუფლების წინააღმდეგ. კიდევ ერთხელ დასტურდება, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია მრავალფეროვნება მთელს მსოფლიოში. საქართველოში მართლაც უნიკალური ეთნიკური და რელიგიური მრავალფეროვნება გაგვაჩნია და ასეთი ტერაქტების ფონზე კიდევ უფრო მკაფიოდ ჩანს, რამდენად ღირებულია ეს ყველაფერი“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
ტოლერანტობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა ასევე რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ხელმძღვანელმა ზაზა ვაშაყმაძემ. მან პაატა ზაქარეიშვილი სააგენტოს სახელით „წლის ტოლერანტ პოლიტიკოსად“ დაასახელა და სიგელი გადასცა. საღამოზე სიტყვით გამოვიდა ასევე სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნული უმცირესობების საბჭოს კოორდინატორი კობა ჩოფლიანი.
მიღებაზე გაიმართა ტოლერანტობის დღისადმი მიძღვნილი ვიდეორგოლის ჩვენება, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და ევროკავშირის მხარდაჭერით დამზადდა.
საღამოზე ასევე გამოიფინა ფოტოკონკურსის „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლო“ გამარჯვებული 13 ფოტო. ფოტოების ავტორებს საჩუქრები ჟიურის წევრებმა გადასცეს. სახელმწიფო მინისტრმა კი დააჯილდოვა სამი პრიზიორი, რომელთაგან ერთი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის Facebook გვერდზე დაფიქსირებული მოწონებებით გამოვლინდა, ორი კი ჟიურიმ დაასახელა.
ოფიციალურ მიღებაზე მიწვეულნი იყვნენ დიპლომატიური კორპუსის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. მიღებით დასრულდა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი კვირეული, რომელიც 9 ნოემბერს სახელმწიფო მინისტრისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტების შეხვედრით დაიწყო. კვირეულის ფარგლებში ასევე გაიმართა ლექცია-შეხვედრები ახალგაზრდებთან თელვსა და დმანისში, ასევე ხელოვნების მულტიეთნიკური ფესტივალი „ერთი ცის ქვეშ“.

Reception Dedicated to the International Day for Tolerance
Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality hosted an official reception, dedicated to the International Day for Tolerance. State Minister Mr. Paata Zakareishvili opened the reception.
In his speech, the State Minister spoke about terrorist attacks in France and discussed the importance of tolerance, ethnic and religious diversity.
“Recent attacks in France are greatest tragedy and challenge to civilized world. Today we celebrate the International Day for Tolerance, while terrorist attacks struggle precisely against such differences and freedom. This is yet another indication how diversity is important worldwide. We maintain unique ethnic and religious diversity in Georgia and we appreciate their valuable role ever more strongly against the backdrop of terror,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
The importance of tolerance was also stressed by Mr. Zaza Vashakmadze, the Head of State Agency for Religious Issues. On behalf of his office, Mr. Vashakmadze announced Mr. Zakareishvili as the “Tolerant Politician of the Year” and granted him a certificate. Mr. Koba Chopliani, Coordinator of the Council on National Minorities under the Public Defender’s Office delivered a speech as well.
Short vide screening, dedicated to the International Day for Tolerance was also available, under the arrangement of the State Minister’s Office and with the support of the European Union.
13 best photos of the photo competition “Diversity of Our Country” were exhibited as well. Members of the Jury rewarded the authors. The State Minister awarded three winners - the one with the most “Likes” on Facebook and the other two defined by the competent jury.
Representatives of Diplomatic Corps and NGOs attended the official reception. By reception, the week dedicated to the International Day for Tolerance has drawn to conclusion. The week started on November 9, with State Minister’s meeting with ethnic minority students. Lectures and meetings with youngsters in Telavi and Dmanisi, also multi-ethnic art festival “Under One Sky” took place in frames of the week.