სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გამართა
18 დეკემბერი 2015
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გახსნა. „ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა მთლიანად ეფუძნება თანასწორობის პრინციპს - საქართველოს ყველა მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური კუთვნილებისა, არის თანასწორი და მათ უნდა შევუქმნათ თანაბარი შესაძლებლობები იმისათვის, რომ სრულფასოვნად ჩაერთონ სახელწმიფოს საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ცხოვრების ყველა სფეროში. ამასთან, სახელმწიფოსთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი იქნება სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობების გაფართოება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის. ამ საკითხს ასევე უკავშირდება მედიასა და ინფორმაციაზე წვდომა“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა. დოკუმენტი შეკრებილ საზოგადოებას სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობისა და სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსმა თინათინ ღოღელიანმა გააცნო. შესაბამის სფეროებში დაგეგმილი და უკვე განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ ისაუბრეს ასევე, განათლებისა და მეცნიერების, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის, იუსტიციის, სოფლის მეურნეობის მინისტრების მოადგილეებმა. შეხვედრაზე მოწვეულნი იყვნენ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, ექსპერტები. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმა საქართველოს მთავრობამ მიმდინარე წლის 17 აგვისტოს დაამტკიცა.

Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия провел презентацию государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и плана действий на 2015-2020 годы. Мероприятие открыла первый заместитель государственного министра Кетеван Цихелашвили.
«Новая стратегия и план действий полностью опираются на принцип равноправия – все граждане Грузии равны независимо от этнической принадлежности и мы должны создать им равные возможности для полноценного участия во всех сферах общественной и политической жизни государства. Вместе с тем одним из важнейших приоритетов государства станет расширение возможностей изучения государственного языка для представителей этнических меньшинств. С этим вопросом также связан доступ к СМИ и информации», – отметила Кетеван Цихелашвили.
С документом собравшуюся общественность ознакомила начальник департамента по отношениям с международными организациями и правового обеспечения аппарата государственного министра Тинатин Гогелиани. О мероприятиях, запланированных и уже осуществленных в соответствующих сферах, также говорили заместители министров образования и науки, регионального развития и инфраструктуры, культуры и охраны памятников, юстиции и сельского хозяйства.
На встречу были приглашены представители дипломатического корпуса, неправительственных и международных организаций и эксперты.
Государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции и план действий на 2015-2020 годы были утверждены правительством Грузии 17 августа текущего года.