სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 62-ე შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრის მონაწილეებმა ბოლო ერთი თვის განმავლობაში დაფიქსირებული ინციდეტები განიხილეს. მათ, ასევე, იმსჯელეს ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის ცხედრის სასამართლო-სამედიცინო დასკვნის საკითხზე.
ქართულმა მხარემ დღევანდელ შეხვედრაზე დააყენა ტირიფონის არხის გაწმენდისა და ამოქმედების საკითხი და შეხვედრის მონაწილეებს არხის ამჟამინდელი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. პასუხად ოსურმა მხარემ დააფიქსირა მზაობა, ტექნიკური მონაცემების შესწავლისა და გაცვლის შემდეგ აღნიშნულ საკითხზე მუშაობა გაგრძელდეს.
შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ დაგმო საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად საჰაერო სივრცეში გასული წლის 27 დეკემბერს რუსული უპილოტო საფრენი აპარატის შემოჭრის ფაქტი. ასევე, განხილული იყო გამყოფ ხაზზე მავთულხლართების გავლებისა და შედეგად ადგილობრივი მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები.
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მომდევო - 63-ე შეხვედრა 24 თებერვალს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და სახელწმიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენენ.

В рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагирования на них в селе Эргнети состоялась очередная 62-ая встреча.
Участники встречи рассмотрели инциденты, зафиксированные в течение последнего месяца. Они также обсудили вопрос судебно-медицинского заключения тела жителя Ахалгори Давида Башарули.
Грузинская сторона поставила на сегодняшней встрече вопрос очистки и ввода в эксплуатацию Тирифонского канала и предоставила участникам встречи информацию о текущем состоянии канала. В ответ осетинская сторона зафиксировала готовность продолжить работу по этому вопросу после обмена техническими данными для их последующего изучения.
На встрече грузинская сторона осудила факт вторжения российского беспилотного летального аппарата в воздушное пространство, контролируемое центральной властью Грузии, которое произошло 27 декабря прошлого года. Также было обсуждено установление на разделительной линии ограждений из колючей проволоки и проблемы, возникшие из-за этого у местного населения.
Очередная 63-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагирования на них состоится в селе Эргнети 24 февраля 2016 года.
На встречах, проходящих в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагирования на них, грузинскую сторону представляют аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и служба государственной безопасности.